Wycieczka do Paryża i innych miast europejskich

2019/05/10 | Relacje

 

W dniach od 27 kwietnia do 04 maja 2019 r. szesnastoosobowa grupa naszych słuchaczy udała się na wycieczkę objazdową po Europie. W zaledwie osiem dni zobaczyliśmy aż pięć krajów. Zwiedziliśmy kolejno: Luksemburg, Reims, Paryż, zamek w Chambord, zamek w Chenonceau, zamek w Ambois, Brugię, Brukselę, Antwerpię, ogrody w Keukenhof (otwarte tylko wiosną), Alkmaar ze słynnym targiem serów, skansen Zaanse Schans z muzeum sabotów, wytwórnią serów oraz wiatrakami, dalej Amsterdam, gdzie odbyliśmy wycieczkę statkiem po kanałach oraz na końcu Berlin – Alexander Platz, Unter den Linden oraz Reichstag i Charlottenburg. Jak widać wycieczka była bardzo intensywna, można nawet powiedzieć, że był to bieg po Europie. Piękny w wiosennym słońcu Paryż, Pola Marsowe z tłumem turystów i mieszkańców Paryża, Wieża Eiffla i Pola Elizejskie z Łukiem Triumfalnym, Luwr ze skarbami malarstwa Leonarda da Vinci, katedra Notre Dame, a wieczorem dzielnica Montmartre z przepiękną białą bazyliką Sacre Coeur i widokiem na rozciągający się w dole rozjaśniony światłami Paryż. Następnego dnia Antwerpia i katedra NMP z genialnymi obrazami Rubensa i wspaniałą amboną, potem niesamowite ogrody Keukenhof z tysiącami tulipanów różnych kolorów i gatunków – piękno tych ogrodów trudno opisać słowami – niezapomniane wrażenie. Jedno z najpiękniejszych miejsc które zwiedziliśmy to urocza Brugia – człowiek odnosi wrażenie że przeniósł się w inne czasy: przepiękny stary rynek i urocze bajkowe domy. Mieliśmy okazję obejrzeć w Brugii manifestację 1-Majową i razem z mieszkańcami odśpiewać Międzynarodówkę . W zamku Chanonceau podziwialiśmy bogaty wystrój wnętrz, oryginalnie zdobione kominki, wspaniałe arrasy oraz cudownej urody dekoracje kwiatowe. Duże wrażenie zrobiła na nas zaprojektowana przez Leonarda da Vinci dwubiegowa zewnętrzna klatka schodowa, która znajduje się w zamku Chambord.

W Brukseli obejrzeliśmy między innymi monumentalny model powiększonego 165 miliardów razy kryształu żelaza, zbudowany w 1958 roku z okazji Wystawy Światowej (tzw. Atomium) oraz gmachy Wspólnoty Europejskiej i oczywiście znany symbol Brukseli rzeźbę Manneken Pis, czyli siusiającego chłopca.

Mnóstwo wspomnień, tysiące zdjęć i niedosyt, że można by jeszcze więcej zobaczyć, no ale to już przy okazji następnej wycieczki.

W załączeniu fotorelacja.

 
 

 

Skip to content