Gniezno i Poznań

2019/06/11 | Relacje

01-02 CZERWCA 2019 ROK – RELACJA Z WYCIECZKI GNIEZNO-POZNAŃ

 

Aby przypomnieć sobie młode lata, z okazji Dnia Dziecka słuchacze UTWMed zrobili sobie prezent i udali się w dniach 01-02 czerwca 2019 r. na wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Pierwszym punktem na trasie wycieczki była monumentalna i pięknie usytuowana na Wzgórzu Lecha katedra gnieźnieńska. To najcenniejszy zabytek Gniezna. Pierwszą budowlą było tu oratorium, którego pozostałości można obejrzeć w podziemiach katedry. W roku 970 Mieszko I wybudował tu pierwszy kościół, siedem lat później pochowano w nim jego żonę Dąbrówkę. W roku 1000 spoczęło tu ciało męczennika św. Wojciecha. Katedra na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie przypomina nam o wielu wydarzeniach w dziejach Kościoła i państwa polskiego. To właśnie w Gnieźnie arcybiskupi a później prymasi dokonywali koronacji królewskich. Niejednokrotnie sprawowali urząd Interreksa – to do nich należał tytuł Pierwszego Księcia. Po tych wybitnych postaciach i ich działalności pozostało wiele pamiątek w postaci budowli, ważnych dokumentów i drogocennych fundacji. Wspaniała gotycka katedra wraz z jej podziemiami, niezwykłe Drzwi Gnieźnieńskie , ogromny skarbiec katedralny (trzeci co do wielkości i najstarszy w Polsce – dziś eksponowany w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej), niezliczona ilość dokumentów i ksiąg z których najstarsza pochodzi z osiemsetnego roku i znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym.

Jednym z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce i na świecie są odlane w brązie drzwi katedry gnieźnieńskiej. Datowane na drugą połowę XII wieku, charakteryzują się niezwykle wysokim poziomem rozwiązań artystycznych. Są na nich przedstawione w 24 obrazach sceny z życia i śmierci św. Wojciecha. Ciekawą sprawą jest to, że składające się z dwóch nierównych wielkością skrzydeł drzwi były wykonane przez różnych artystów. Lewe skrzydło jest zdecydowanie doskonalsze od prawego. Prawdopodobnie lewe wykonał mistrz znad Mozy, natomiast prawe zostało zrobione przez jego uczniów.

Następny punkt wycieczki to skansen w Ostrowie Lednickim, szalenie urokliwe miejsce na wyspie położonej na Jeziorze Lednickim. Znajduje się tam bardzo ciekawe stanowisko archeologiczne z okresu pierwszych Piastów. Jest to jedno z przypuszczalnych miejsc, gdzie Mieszko I mógł przyjąć chrzest.

Wieczorem przyjazd do Poznania i zakwaterowanie w domkach kempingowych na Malcie. Malta to urzekający kompleks sportowo – rekreacyjny. Jest to piękne jezioro wraz z niezwykle rozbudowaną infrastrukturą wokół jego brzegów. Wyposażenie i wygląd domków zaiste 4 gwiazdkowe – wszyscy byli zachwyceni. Do późnych godzin wieczornych słychać było śpiew, muzykę i śmiech – nieodzowne elementy udanej integracji.

Drugiego dnia od rana spotkanie z przewodniczką i zwiedzanie Poznania. Początek zwiedzania to Ostrów Tumski, gdzie w powietrzu czuć coś wyjątkowego – to

ostoja początków polskości. Żelazna makieta Ostrowa daje przedsmak tej wyjątkowości. Można tam dotknąć kamieni palatium Mieszka I. Człowiek czuje, że wieki na niego patrzą( jak powiedział Napoleon pod piramidami w Egipcie). Dalej wspaniała Bazylika Archikatedralna z prawdopodobnymi miejscami pochówku Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Następnie Stary Rynek i XVI wieczny Ratusz Poznański ze słynnymi trykającymi koziołkami – symbolem miasta. Dalej średniowieczne mury miejskie, Kościół św. Marcina, Pałac Działyńskich, Zamek Cesarski, Muzeum Narodowe, Biblioteka Raczyńskich oraz Pomnik Adama Mickiewicza oraz obok Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956. Obok Zamku CK ciekawy pomnik pogromców Enigmy. Doskonała symbolika – graniastosłup z ciągami cyfr, z których przechodzący odczytuje nazwiska polskich kryptologów. Obok niewielka wystawa o łamaniu kodów Enigmy.

Następny ciekawy pomnik to Studzienka Bamberki. Figurka przedstawia kobietę w charakterystycznym stroju bamberskim, z nosidłami i konwiami używanymi w winiarstwie. Basen studzienki, do którego woda spływa dwoma strumieniami, przeznaczony był kiedyś na poidło dla koni, lecz korzystała z niego również ludność miasta.

Bardzo pouczająca wycieczka, mnóstwo ciekawych zabytków i jeszcze ciekawszych informacji o początkach polskiej państwowości, o których wielu uczestników nie miało pojęcia. Na koniec jeszcze jedno wspomnienie. W jednym z muzeów ponad wykopaliskami średniowiecznych murów gdzieś na wysokości 5 metrów zbudowano szklaną podłogę po której trzeba było przejść. Było to traumatyczne przeżycie szczególnie dla tych, którzy mają lęk wysokości. Większość osób posuwała się powoli i blisko ściany. Mieliśmy przedsmak słynnego chińskiego szklanego mostu zawieszonego na wysokości 1200 m .

 
 

 

Skip to content