Relacja z wycieczki Wrocław Wałbrzych i Świdnica-Trzeci Dzień

2019/07/18 | Relacje

DZIEŃ TRZECI

Zwiedzanie zaczęliśmy od Wrocławskiego Ogródu Zoologicznego, który jest najstarszym i najbardziej znanym tego typem ogrodu w Polsce. Nas najbardziej zaciekawił obiekt unikatowy na skalę światową, a mianowicie Afrykarium–Oceanarium. Wchodzimy do podwodnego tunelu, gdzie prezentują się przed nami żyjątka morskie i słodkowodne. Są tam piękne, okazałe płaszczki, rybki akwariowe, pływają rekiny i żółwie. Obiekt ma również część lądową, gdzie zgromadzono florę afrykańską. Wchodzimy w świat dżungli afrykańskiej, gdzie dominują olbrzymy madagaskarskie. Jest strasznie gorąco i parno. Przechodzimy do części plaż dla zwierząt, basenów kapielowych. Są pingwiny, hipopotamy nilowe, krokodyle. Temu miejscu towarzyszy dużo afrykańskiej roślinności. Wspaniałe miejsce, czujemy się zrelaksowani.

Udajemy się do Hali Stulecia, aktualnie w remoncie , więc oglądamy z zewnątrz, – obiekt wpisany na listę UNESCO, ze względu na swoją niesamowitą architekturę. Przewodnik zaprezentował nam znajdującą się obok Wytwórnię Filmów Fabularnych, gdzie swoje filmy nakręcali m.in. Roman Polański, Jerzy Has, Sylwester Chęciński. To tu powstały filmy: „Popiół i diament”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych” i inne. Oglądamy okazałą iglicę, Wrocławskie Centrum Kongresowe.

Następnie relaksujemy się spacerując po wspaniale urządzonym Ogrodzie Japońskim.

Kolejnym miejscem spacerowym wśród dużej ilości zieleni był Stary Cmentarz Żydowski udostępniany zwiedzającym jako Muzeum Sztuki Cmentarnej. To nekropolia z przełomu XIX i XX wieku, jak również oryginalny i niepowtarzalny zespół rzeźby nagrobnej . Pierwszy pochówek na cmentarzu odbył się w 1856 roku, ostatni w 1942 roku. Od 1988 roku funkcjonuje w randze muzeum. Powierzchnia cmentarza to prawie 5 ha, znajduje się tu ok. 12 tys. nagrobków. Spoczywa na nim wiele wybitnych postaci ówczesnego życia politycznego, naukowego i kulturalnego.

Jeszcze udajemy się na obiad i z żalem żegnamy się ze wspaniałym naszym przewodnikiem. Kolejne dwa dni organizujemy sami.

 
 

 

Skip to content