Spacer po Łodzi

2019/08/27 | Relacje

Spacer ulicą Piotrkowską, reprezentacyjną ulicą Łodzi, jedną z najdłuższych w Europie. Co chwilę zatrzymujemy się, by podziwiać niezwykłe, pięknie odrestaurowane pałace i  kamienice. Mijamy Galerię Wielkich Łodzian, jak: Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Kufer Reymonta, Pomnik Lampiarza, Pomnik Misia Uszatka. Sama ulica Piotrkowska na wyremontowanym fragmencie ma nietypową, ciekawą kostkę brukową. Na kostce, na żeliwnych tabliczkach są napisy z nazwiskami zwykłych mieszkańców miasta, którzy sobie wykupili taką tabliczkę by mieć cząstkę ulicy Piotrkowskiej na własność. Takich kostek jest już ponad 16 tysięcy. Idąc dalej, przechodzimy po filmowej Alei Gwiazd, mijamy nazwiska reżyserów i aktorów związanych z Łodzią.

Będąc przy ul. Piotrkowskiej nr 3, weszliśmy w podwórko, by zobaczyć niezwykłe miejsce „Pasaż Róży”. Jest to miejsce, gdzie elewacja na domach wyłożona jest mozaiką milionów lusterek o rożnych nieregularnych kształtach. Jest to hołd dla chorej na raka oczu dziewczynki, która tak właśnie postrzega świat. Róża widzi rozsypany świat. Ciekawe, niezwykłe miejsce, robi wrażenie.

Kolejnym miejscem na trasie naszego spaceru był nowoczesny  Dworzec Fabryczny, schowany pod ziemię. Aby dostać się na teren dworca, należy wjechać schodami  w dół do kas biletowych. Miejsce to przypomina dawny dworzec, lecz większy, nowoczesny  i właśnie schowany w podziemia . Na perony trzeba zjechać kolejną kondygnację w dół. Jest tutaj również dworzec PKS. Miasto Łódź może być dumne z tej wspaniałej, ogromnej, nowoczesnej budowli, której z zewnątrz prawie nie widać.

Obok Dworca wybudowano nowoczesne Planetarium,  gdzie również byliśmy i obejrzeliśmy najnowszy film poświęcony misji wysłania ludzi na księżyc „APOLLO  11”.

 
 

 

Skip to content