Kultura

„Kultura jest tym, co sprawiło, ze człowiek stał się czymś innym, niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie”

Andre Malraux

Informacje ogólne

Od 2017 roku systematycznie przeglądamy ofertę włocławskich wydarzeń artystycznych. Analizujemy, wybieramy i uzgadniamy ceny na najlepsze imprezy w Teatrze Impresaryjnym, Browarze B. oraz Multikinie, w którym mamy możliwość oglądania najpiękniejszych oper transmitowanych z Metropolitan Opera, baletów z Teatru Balszoj z Moskwy oraz sztuk teatralnych z teatrów w Londynie i Paryżu. Z perspektywy wygodnego kinowego fotela możemy obcować ze sztuką najwyższych lotów.

Opiekunki :

  • Zofia Krukowska – tel. 884-875-604

Aktualności

7 Października 2020r

Film „25 lat niewinności”

Byliśmy widzami filmu „25 LAT NIEWINNOŚCI TOMKA KOMENDY”. Polski dramat sensacyjny z 2020 roku w reżyserii Jana Holoubka, powstały na podstawie scenariusza Andrzeja Gołdy. Film oparty na faktach  opisuje sprawę Tomasza Komendy, który niesłusznie został skazany za gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczyny na karę 25 lat pozbawienia wolności. Po 18 latach pobytu w zakładzie karnym prokuratorzy i policjant postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.

2 Października 2020r

Film „Jak najdalej stąd”

 W dniu 2 października 2020 w Multikinie byliśmy widzami przekazu filmowego „JAK NAJDALEJ STĄD”. Film produkcji polskiej poruszający problemy emigracji. Jak bardzo szybko w poszukiwaniu szczęścia tworzą się problemy rodzinne. Film pokazuje, jak bardzo trudne jest życie na odległość. Gubimy szczęście rodzinne, z dala od rodziny zapominamy o swoich najblizszych. Na emigracji bardzo trudno znależć pracę osobom nie znającym języka. Obcokrajowcy są „nikim”. Żyją z dnia na dzień, jeśli wydarzy się jakaś tragedia – okazuje się, że nikt ich nie znał i nikt nie pomoże. Film pokazuje smutną stronę życia na obczyźnie.

30 Września 2020 r.

Andre Rieu w Multikinie

W dniu 30 września 2020 byliśmy widzami Koncertu w Multikinie ANDRE RIEU. Niesamowity, przepiękny, złożony z najwspanialszych utworów w wykonaniu orkiestry Johanna Straussa z Maastricht oraz najlepszych światowej sławy sopranistek i platynowych tenorów . Z uwagi na obostrzenia pandemiczne, koncert nie odbywał się na żywo, lecz był zbiorem utworów z koncertów ANDRE RIEU z ponad 15 lat. Była to podróż w przeszłość, pełna emocji i wzruszeń. Szkoda, że tylko nasi Słuchacze byli widzami tego niesamowitego widowiska, które zawsze wywołuje mnóstwo pozytywnej energii. Wyjątkowy klimat i fenomen ANDRE RIEU sprawia, że widzowie opuszczają salę pełni zachwytu, szczęśliwi. Kolejny Koncert w okresie bożonarodzeniowym.

28 Września 2020 r.

Film „Wierzymy w dinozaury”

28 września 2020 oglądaliśmy w Multikinie dokumentalny film „Wierzymy w dinozaury”.  Dinozaury żyły w tym samym czasie co ludzie, świat powstał w jednym momencie kilka tysięcy lat temu, zaś biblijny potop i arka Noego to po prostu historyczne fakty. 38% Amerykanów wierzy, że świat powstał tak, jak to opisano w Biblii, a wiceprezydent zapytany na wizji, czy wierzy w ewolucję, plącze się w zeznaniach. Bohaterami filmu są zarówno kreacjoniści odsłaniający tajniki swojej pracy i opowiadający o głębokiej wierze, jak i ludzie, którzy podejmują z nimi nierówną walkę na argumenty. Walkę skazaną na przegraną, opartą na solidnym, przynoszącym miliony dolarów zysku modelu biznesowym, nadającym sens życia ludziom, którzy na skutek krachu ekonomicznego ledwo wiążą koniec z końcem. W tle filmu pojawiają się pytania o relacje świeckiego państwa i Kościoła, granice wolności, wypowiedzi, przyszłości nauki nieradzącej sobie w starciu z religijnym fanatyzmem.

25 Września 2020 r.

Koncert „Hity filmowe”.

W dniu 25 września, czyli wkrótce po powrocie z wycieczki po górach pojechaliśmy do Torunia , by uczestniczyć w Teatrze NA JORDANKACH  w koncercie „Hity filmowe”.  Młoda dziewczyna Patrycja Ciska z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej przybliżyła nam znane piosenki z filmów takich jak: Dirty Dancing, Rocky, Pearl Harbor, Bodyguard, Titanic, czy serii o Jamesie Bondzie. Wspaniały koncert. Niektórzy nasi uczestnicy w teatrze „Na Jordankach” byli po raz pierwszy, a jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów teatralnych Europy. Warto zobaczyć i do tego uczestniczyć w rożnego rodzaju spektaklach w tym teatrze.

24 Lipca 2020 r.

28 Luty 2020 r.

„ OPERETKA” Gombrowicza.

Reżyser Waldemar Zawodziński  przedstawił sztukę „OPERETKA” w Teatrze Jaracza w Łodzi. Było to obsadowo największe przedstawienie Teatru Jaracza, w obsadzie wystąpiło 37 aktorów.  Sztuka – dramat , jak wszystkie w stylu Gombrowicza – bardzo trudne w odbiorze dla przeciętnego widza. Patos dziejowy, chaos światowy, narodziny ustroju totalitarnego, barbarzyńskie rządy, II wojnę światową, holokaust Żydów, czy upadek demokracji  pokazany w sztuce jako absurd, groteska i parodia . Pomimo iż sztuka „Operetka” została napisana 86 lat temu – nic nie straciła na swej aktualności. Witold Gombrowicz pisał  sztukę przez 15 lat, ukończył ją w 1966 roku w Paryżu będąc na emigracji. Pierwsza w Polsce  premiera „Operetki” odbyła się w 1975 roku w Teatrze Nowym w Łodzi , a sztukę wyreżyserował Kazimierz Dejmek.

29 Luty 2020 r.

OPERA „AGRYPINA”- Multikino.

Wspaniałe przedstawienie operowe wprost z Metropolin Opera z Nowego Jorku. Starożytność , ale akcja przeniesiona w czas XXI wieku. Skomplikowane manewry miłosne cesarzowej Agrypiny przepięknie zagrane przez najwyższej klasy światowych śpiewaków. Natomiast wykonanie aktorskie- to mega kunszt , światowe talenty. Dawno nie widzieliśmy tak pięknie przedstawionej opery. Tak śpiewać i grać potrafią tylko nieliczni, Ci wybrani.

5 Marca 2020 r.

film „SWINGERSI”.

Tak jak do tanga trzeba dwojga, tak Swingersów jest w filmie siedmiu. 2 pary i 3 osoby nie do końca pewne swojej orientacji. Każdy z tych osób ilustruje odrębne podejście do spraw cielesnych i duchowych. W filmie do nietypowego randkowania zaprosiły się dwie zupełnie odmienne pary. Aktorzy Joanna Liszowska i Michał Koterski opływający w luksusach i prowadzący ekstrawagancki  tryb życia zaprosili zupełnie odmienną parę. Ilona Ostrowska , to nieśmiała księgowa próbująca podratować wygasające uczucie i  mąż Krzysztof Czeczot – nauczyciel, któremu wystarcza wirtualna rzeczywistość bardziej, niż nie rozumiejąca go żona. Super przewrotna polska komedia, świetnie dobrani aktorzy paradujący w kiczowatych garniturach i śnieżnobiałych majtkach.

1 Marca 2020 r.

18 Lutego 2020 r.

film „ZENEK”

Pokazana historia skromnego chłopaka z Podlasia, który roztańczył całą Polskę i został królem disco polo. Film oparty na faktach, historia Zenona Martyniuka. Pokazano jak rodził się muzyczny fenomen, jak podbijał serca Polaków.

13 Lutego 2020 r.

film „1917”

Akcja filmu rozgrywa się z 6 na 7 kwietnia 1917 roku. Główny cel, to powstrzymać planowane natarcie na niemieckie linie. Potencjalny atak na niemieckie umocnienia groziłby masakrą 1600 brytyjskich żołnierzy, wśród których jest brat Toma, porucznik Joseph Blake. Na wykonanie misji decyduje się 2 żołnierzy, Tom i kolega. Mają niewiele czasu, gdyż atak ma zostać przeprowadzony następnego dnia rano. Za wszelką cenę starają się dotrzeć do celu, by zdążyć z misją. Rozorana błotnista ziemia niczyja, z której wystaje wrak brytyjskiego czołgu. Kratery i leje artyleryjskie, wypełnione zarówno wodą, jak i trupami. Gąszcz zasieków, martwe pozostałości drzew i wszechobecne szczury robią na widzu przerażające wrażenie.Tom nie przeżył tej bardzo trudnej drogi. Akcja trzymająca przez cały czas w napięciu

10 Lutego 2020 r.

film „365 DNI”

Pierwszy polski erotyk na podst. książki Blanki Lipińskiej. Książka jest świetna, film też ogląda się naprawdę miło. A polscy mężczyźni dobrze są tam pokazani, bo bardzo dużo jest takich, którzy patrzą na swoje tylko potrzeby. Włoch bogaty, przystojny i wie czego kobieta chce. Rola głównej bohaterki super zagrana, bohatera też, pokazane są emocje, uczucia. Piękny film, świetna muzyka. Cały czas trzyma w napięciu.

3 Lutego 2020 r.

film „POZNAJMY SIĘ JESZCZE RAZ”.

Film francuski, pełen humoru, przypominający najpiękniejsze czasy młodości, pierwsza miłość, fascynacja, kryzys małżeński. Film pokazuje spojrzenie na te sprawy po latach, jak inaczej widzimy wydające się nam dużymi problemami sprawy,  które po latach widzimy jako błahe, jako nieistotne, nie mające znaczenia w życiu rodzinnym. Piękne momenty najwspanialszych  dni swojego życia nie zawsze są postrzegane w młodości  tak, jakimi one są. Okazuje się, ludzie będący z sobą  przez długie lata, tak do końca się nie znają. Wspaniały, psychologiczny film, przypominający nam pierwszą miłość. .

1 lutego 2020 r.

OPERA “PORGY I BESS”- GEORGE GERSHWIN

Mieliśmy niesamowitą gratkę uczestniczyć w transmisji na żywo z The Metropolitan Opera z Nowego Jorku.
Obejrzeliśmy wspaniałe widowisko operowe „Porgy i Bess” Georga Gershwina, które zaliczamy  do najbardziej niezwykłych wydarzeń muzycznych. Obejrzeliśmy bowiem przepiękne przedstawienie opowiadające piękną muzyką o codziennym życiu murzyńskiej społeczności z miejscowości Charleston –  Południowa Karolina.Trudne warunki życia powodowane kryzysem, brakiem pracy-tę społeczność bardzo do siebie zbliża. Czują wzajemną odpowiedzialność za losy każdego z nich.Obserwowaliśmy też obłędną, niespełnioną do końca miłość samotnego chorego człowieka,który zakochał się w pięknej Bess uzależnionej od narkotyków. Piękne 4-godzinne widowisko.

27 Stycznia 2020 r.

film „GORĄCY TEMAT ”.

Film przekazuje  historię kobiet wykorzystywanych przez swojego szefa w telewizji Fox News. Szef firmy przedstawiony jako niedołężny starzec, lubiący masturbować się przy ładnych prezenterkach. Czemu one się na to zgadzały? Czemu wszyscy w biurze to ukrywali? Czemu nikt przez tyle lat nie chciał nic powiedzieć? Na te pytania twórcy filmu nie do końca  odpowiadają. Obraz w filmie jest więc niepełny. Zatrudnione w firmie prezenterki robią zamieszanie relacjonując przebieg spotkań z szefem telewizji – obleśnym facetem. Film oparty na faktach.Warto obejrzeć i podyskutować.

23 stycznia 2020 r.

20 stycznia 2020 r.

film „MAYDAY”.

Wspaniała komedia „MAYDAY” inspirowana treścią sztuki o tym samym tytule oglądana w Multikinie. Bohater Janek ze swoimi dwiema żonami to szalona komedia sytuacyjna, w której historia i humor odgrywają kluczowe role. Niespodziewane sytuacje, wydarzenia proste,trafne- jak w życiu. Mając dwie żony trudno uniknąć nieoczekiwanych zdarzeń, pomyłek. Super komedia, dawno tak się nie uśmieliśmy.

16 stycznia 2020 r.

ANDRE RIEU – JUBILEUSZ 70 LAT.

W Multikinie uczestniczyliśmy w niesamowitym widowisku artystycznym, a mianowicie JUBILEUSZU 70-lecia urodzin wspaniałego holenderskiego skrzypka, kompozytora, dyrygenta, założyciela Orkiestry Johana Straussa – ANDRE RIEU. Piękny, bajkowy wzruszający do łez koncert. Historia życia pouczająca młodych, jak pracą i myśleniem osiąga się wymarzony, wspaniały sukces. Ogromne przeżycia emocjonalne i artystyczne.Dla zainteresowanych koncertem-retransmisją były udostępnione dwie duże sale kinowe. Dziękujemy za pomysł, wszyscy kinomani się pomieścili.

10 Stycznia 2020 r.

31 grudnia 2019 r./ 1 stycznia 2020 r.

18 grudnia 2019 r.

3 Grudnia 2019 r

Film „SOLID GOLD” 

Film inspirowany kulisami afery Amber Gold. Reżyser Jacek Bromski. Gwiazdorska obsada: Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Olgierd Łukaszewicz, Artur Żmijewski, Krzysztof Stroiński, Ewa Kasprzyk, Maciej Maleńczuk.

Młoda, ambitna policjantka zostaje porwana i zgwałcona przez gangsterów. Uciekając, zabija swoich oprawców, ale w służbowym raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy. Osiem lat później do Gdyni ściąga ją, jej były szef -wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu. Tropy prowadzą do nieuczciwego biznesmena wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej. Film trwający 2,5 godziny i trzymający w napięciu do samego końca.

3 Grudnia 2019 r

Centrum Kultury „BROWAR B”

Obejrzeliśmy wspaniałe widowisko, jakim był balet „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego na motywach baśni o tym samym tytule Ernsta Hoffmanna.

Piękna, bajkowa opowieść rozgrywająca się podczas Świąt Bożego Narodzenia. Wspaniały występ tancerzy z Narodowego Baletu Kijowskiego. Zarówno muzyka, jak i taniec zachwyciły widzów. Były owacje na stojąco.

27 listopada 2019 r.

BIESIADA BEZ GRANIC

27 listopada 2019 r. w Centrum Kultury „BROWAR B” uczestniczyliśmy we wspaniałym widowisku przygotowanym przez Włocławskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych we współpracy z zespołem pieśni i tańca „KUJAWY”. Usłyszeliśmy przeboje sprzed lat, takie jak: „Bella Bella Donna”, „Cicha Woda”, „Głęboka Studzienka”, „Hej Sokoły” i inne. Soliści z zespołu „Kujawy” wprowadzili wspaniały nostalgiczny nastrój okresu naszej młodości. Oczekujemy kolejnych tego rodzaju spotkań sprzed lat.

23 listopada 2019 r.

TRANSMISJA W MULTIKINO „ECHNATON”

W dniu 23 listopada 2019 r. w Multikinie obejrzeliśmy transmisję  z Metropolitan Opera  – „ECHNATON”, która powstała w koprodukcji z Operą w Londynie, Los Angeles i Nowym Jorku.

Akcja opery toczy się w czasach faraona Echnatona, prawdopodobnie 1334 rok przed narodzeniem Chrystusa. Echnaton był mężem pięknej Nefretete. Z tego związku urodziło się sześć córek i dwóch synów. Jeden z nich, to Tutanchamon. W spektaklu pokazana jest historia fascynującego okresu w dziejach Egiptu. Trudna muzyka, ale tłumaczenie tekstu pozwoliło zrozumieć wydarzenia sprzed ponad trzech tysięcy lat.

19 Listopada 2019 r.

FILM ‘1800 GRAMÓW’

W dniu 19 listopada 2019 r. w Multikinie obejrzeliśmy wzruszający polski  film „1800 gramów” reżyserowany przez  Marcina Głowackiego. Wspaniała gra uznanych gwiazd polskiego kina. Film przenosi nas w okres przedświąteczny a dotyczy niezwykle ważnego problemu adopcji małych dzieci na tle funkcjonowania jednego z Ośrodków Preadopcyjnych. Pokazuje również problem kobiet, które nie mogą mieć dzieci, ale posiadają bardzo silnie rozwinięty instynkt macierzyński. Zwraca również uwagę na „męską kurę domową”. Mężczyźni jak nigdy dotąd bardzo często przejmują obowiązki kobiet w domu, przy tym buntują się, nie mogąc znaleźć odpowiedniej komunikacji z drugą osobą i odchodzą, zostawiając dzieci, które są skazane na cierpienie. Uświadamia nam jak ważna jest rozmowa  i przekazywanie swoich potrzeb osobie bliskiej. Nie wolno zamykać się w sobie, ale szukać odpowiedniej drogi porozumienia dla dobra dzieci i rodziny.

Film pokazuje dramaty, skomplikowane i pogmatwane losy matek zrzekających się praw do swoich pociech. Te dzieci – chociaż jeszcze maleńkie potrafią tęsknić, silna potrzeba miłości    i opieki rodziców  powoduje, iż te male istoty umierają z tęsknoty, tracą słuch lub czują się popsute i niepełnowartościowe. W filmie pokazana została również druga strona życia, gdzie dla szukania pieniędzy przez włodarzy miast i biznesmenów, obojętny zostaje los tych najsłabszych, najbardziej  pokrzywdzonych dzieci. Bezsilny człowiek przegrywa w walce o bogactwo elit. Wartościowy, dający do myślenia film, zmuszający do głębokiej refleksji nad wartością człowieka w relacji z bogactwem, potrzebą miłości i własną wygodą.

15 Listopada 2019r.

STARA REMIZA – „Deser z kultura wietnamską”

Wokalista Francis Tuan czyli Fryderyk Nguyen jest muzykiem o polsko-wietnamskich korzeniach, na co dzień związany z retro-rockową grupą KATEDRA, która istnieje przy Uniwersytecie wrocławskim. Francis śpiewa o podróżach w głąb duszy, akompaniując sobie na gitarze, syntetyzatorze i etnicznych cudach z Wietnamu. Piosenki, które śpiewał dla nas, zawierały w sobie zarówno nutę nostalgii, jak i taneczny rytm.Towarzyszyła mu sekcja rytmiczna: tańcząca na basie Ajda Wyglądacz, Paweł Drygas – reżyser i perkusista oraz Gabrysia Cybuch – instrumenty klawiszowe, flet i chórek. Po występie, udaliśmy się na skromny poczęstunek. Była serwowana bardzo pikantna zupa z makaronem ryżowym. Wykorzystaliśmy spotkanie podczas „Deseru” na rozmowy z muzykami. Bardzo sympatyczna rozmowa z młodymi,wykształconymi i utalentowanymi ludźmi, którzy na co dzień są związani z Uniwersytetem Wrocławskim. Wszyscy mają doktoraty, najmłodsza Gabrysia – w trakcie robienia doktoratu. Francis wykłada język polski, Ajda – wietnamski, Paweł – socjologię. Super spotkanie, wspomnieliśmy im, jak kilka miesięcy temu będąc we Wrocławiu zwiedzaliśmy Uniwersytet Wrocławski. Zafascynowani rozmową zapomnieliśmy zrobić z muzykami wspólne zdjęcie. Wróciliśmy więc z drogi do domu no i udało się.

5 listopada 2019 r.

BROWAR B  „10 TENORÓW”.

Fantastyczny występ utalentowanej grupy polskich i ukraińskich śpiewaków. Ich repertuar, to najpiękniejsze piosenki i ballady romantyczne oraz najsłynniejsze arie operowe i operetkowe. Zespołowi towarzyszyła orkiestra pod batutą Igora Jaroszenki. Śpiewacy wykonali 28 światowych  szlagierów muzycznych, a wśród nich utwór ”You raise me up” i „Hallelujah” Leonarda Cohena. Podczas trwania koncertu dziesięciu śpiewaków wręczyło dziesięciu kobietom czerwone róże i zainicjowali na widowni spontaniczne tańce.

 Ciekawa aranżacja, świetny prowadzący, niezwykle profesjonalny, z dużym poczuciem humoru – Bartosz Kuczyk. Jego „niebiański” głos zniewalał i  zachwycał. Ten Magiczny, pełen wzruszeń i doznań artystycznych wieczór, z niesamowitą atmosferą włocławskiej publiczności w „BROWARZE B” zapamiętamy na długo. Artyści zostali nagrodzeni zasłużonymi owacjami na stojąco.

 DZIĘKUJEMY PANOWIE TENORZY !!!

 Dziękujemy również organizatorom Agencji BRUSSA z Gniezna za zapraszanie artystów z najwyższej światowej półki. Czekamy na kolejne „perełki”

24 Października 2019r.

„IKAR- LEGENDA MIETKA KOSZA”.

 Film biograficzny o wybitnym jazzmanie, geniuszu fortepianu, znakomitym i zapomnianym, zmarłym w 1973 roku,  niewidomym pianiście i kompozytorze Mieczysławie  Koszu. Główną rolę odtwarza Dawid Ogrodnik.   Artysta  przez całe życie walczy ze swoją samotnością, nałogami oraz brakiem miłości. Buntownik z zamojskiej wsi, podążający za swoimi marzeniami, chciał tworzyć muzykę, grać jazz, żyć po swojemu – mimo choroby i nieopuszczającego go pecha. „Ikar”, nagrodzony w Gdyni m.in. Srebrnymi Lwami za zdjęcia, muzykę i kreację aktora. To wspaniała, refleksyjna opowieść o niewidomym, zapomnianym dziś muzyku, który zginął tragicznie mając zaledwie 30 lat.

18 Października 2019r.

IX  FESTIWAL WŁOSKIEJ MUZYKI OPEROWEJ „BELCANTO PER SEMPRE”

Już po raz dziewiąty, większość z nas uczestniczyła w koncercie operowej muzyki włoskiej we Włocławku. Impreza ta już na stałe wpisała się do kulturalnego kalendarza miasta.  Organizatorem, jak co roku, była fundacja „Samotna Mama”. Przez pierwsze cztery lata Festiwal prowadził Bogusław Kaczyński. Każdego roku inni, wybitni śpiewacy, występują na włocławskiej scenie. W tegorocznym Festiwalu udział wzięli: Magdalena Idzik, Aleksandra Wiwała, Aleksandra Borkiewicz, Paweł Skałuba, Adam Sobierajski i Dariusz Stachura. Prowadziła Emilia Czekała, a wokalistom towarzyszyła jak zwykle Orkiestra Symfoników Bydgoskich pod dyrekcją Marka Czekały. Dyrektorem Festiwalu był Dariusz Stachura.

14 października 2019r.

NARODOWA PERŁA GUZJI – ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ARSJANI”

Na scenie  Auli UMK w Toruniu  wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Arsjani” z Batumi w Gruzji. Artyści żywiołowym tańcem opowiedzieli nam o swoich górskich zwyczajach, czystej miłości oraz o wojowniczej bitwie kochanków. Ze sceny iskry leciały na widownię. Gruziński zespół „Arsjani” z wielką pasją i ogromnym dynamizmem zaprezentował nam niezwykle bogaty i starannie przygotowany repertuar tradycyjnej muzyki i ludowych tańców inspirowanych historią i kulturą Gruzji.

Elitarny zespół tancerzy ubranych w regionalne stroje, był nagradzany wieloma prestiżowymi nagrodami. Zespół koncertuje po całym świecie, a w Polsce był po raz pierwszy.

18 Października 2019r.

WŁOCŁAWSKI  KLUB „STARA REMIZA”  Z KOLBERGIEM NA SZLAKU „POD ŁEMKOWSKIM NIEBEM BESKIDU”.

Piękne, bardzo trudne utwory inspirowane muzyką tamtego regionu przedstawiła Julia Doszna – łemkowska pieśniarka o niesamowicie ciepłym, charakterystycznym dla tej kultury głosie. Pieśniarka wykonała również pieśni rumuńskie, chorwackie. Wspaniały głos, charyzmatyczna osobowość. Artystce towarzyszył multiinstrumentalista Mirosław Bogoń.

12 Października 2019r.

Opera  TURANDOT – GIACOMO PUCCINI.

Transmisja z Metropolitan Opera. Operę reżyserował Franco  Zeffirelli – światowej sławy reżyser. Dramat w trzech aktach. Opera „Turandot” nie została ukończona przez kompozytora Giacomo Pucciniego. Pracę przerwała śmierć, lecz dzięki staraniom legendarnego dyrygenta Artura Toscaniniego opera uzyskała dokończenie. Mogliśmy słuchać pięknej muzyki, wspaniałych przebojów sztuki operowej. Reżyser zaprojektował prawdziwie baśniową scenografię, która zachwycała widownię. Akcja opery rozgrywa się w legendarnym Pekinie.  W scenografii widzowie mogli podziwiać Cesarskie ogrody i pałace.

10 Października 2019r.

„BOŻE CIAŁO”

 Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, ukazuje historię 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę.  Marzy, by zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej –  Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka. Chłopakowi zaczyna palić się grunt pod nogami. Zostaje zdemaskowany. Bardzo trudny, ciężki w odbiorze film. Film „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara.

3 Października 2019r.

FILM (NIE)ZNAJOMI

„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” „(Nie)znajomi” opowiada o grupie siedmiu przyjaciół, którzy spotykają się na kolacji i zaczynają ryzykowną zabawę. Każdy z nich musi ujawniać wiadomości przychodzące na jego telefon, a rozmowy są prowadzone w trybie głośnomówiącym. Na wierzch wyciekają największe sekrety każdego ze znajomych. Szybko okazuje się, że nawet najbliżsi nie wiedzą wszystkiego o sobie. Niewinny wieczór w gronie przyjaciół wywrócił ich życie do góry nogami. Uświadomił wszystkim, jak wielkie zagrożenie, ile tragedii może przynieść zwykły telefon i nieumiejetność odczytania informacji, które niekoniecznie są adresowane do użytkownika danego telefonu. Wspaniały, psychologiczny film, który wciąga do dyskusji.

24 Września 2019 r.

FILM „PIŁSUDSKI”

Film Michała Rosy ukazuje burzliwą historię życia marszałka Józefa Piłsudskiego. Opowieść o charyzmatycznym przywódcy można podzielić na kilka etapów:

  • Młodość,
  • Walka o odzyskanie przez Polskę Niepodległości,
  • Początki formowania niepodległego Państwa,
  • Przewrót majowy.

 W filmie pokazano mało znane epizody z życia Piłsudskiego, np. to, że w 1901 r.  przebywa w petersburskim szpitalu dla obłąkanych. Wydostaje się ze szpitala dzięki pomocy lekarza i  od razu zaczyna budować struktury Polskiej Partii Socjalistycznej z planami o odzyskaniu  przez Polskę niepodległości. Człowiek z wielką charyzmą, nie załamywał się mimo przeciwności losu. Jego cel – to Polska Niepodległa. W filmie pokazane są również jego ciemne strony życia. Porywczy, skory do awantur, nie stanowił przykładu moralnego. Miał żonę i kochankę. Wraz z współpracownikami nie cofał się przed niczym: zamach na carskich urzędników, najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, czy napad na pociąg. Głównego bohatera zagrał Borys Szyc.

12 września 2019 r.

FILM „POLITYKA”

W Multikinie obejrzeliśmy film „POLITYKA” w reżyserii Patryka Vegi. Jak sama nazwa wskazuje, tematem przewodnim filmu jest pokazana „od kulis” polityka.

13 sierpnia 2019 r.

ANDRE RIEU – w Multikinie „ZATAŃCZYMY” ?

W dniu 13 sierpnia 2019 r. w Multikinie uczestniczyliśmy po raz czwarty w pięknym koncercie uwielbianego na całym świecie Mistrza Walca ANDRE RIEU. Retransmisja wydarzenia z jego rodzinnego miasta Maastricht dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć. Koncerty André Rieu przyciągają fanów ze wszystkich zakątków świata. Tego dnia średniowieczny rynek miasta zamienił się w wielką salę koncertową dla melomanów z 99 krajów. Trzygodzinny niezapomniany wieczór wypełniony wspaniałą muzyką, humorem, zabawą i emocjami, jakich nie doświadczamy na żadnym koncercie. André Rieu zapraszał do założenia butów do tańca i wzięcia udziału w roztańczonym koncercie zatytułowanym „Zatańczymy?”. Walc i jego rytm na trzy czwarte inspirował go przez całą karierę. To, co zostało dokonane przez mistrza, orkiestrę i zaproszonych najlepszych światowej klasy tenorów, sopranistek i 200 najwspanialszych na świecie tancerzy, wywoływało u widzów w Multikinie dreszcze, natomiast słuchacze na Rynku w Mastricht nie kryli łez wzruszenia. Wzruszenia nie kryli także nasi słuchacze. Niesamowite, niezapomniane wrażenia i ta atmosfera wzajemnej radości, bliskości. Ludzie obejmowali się i płakali. Bisy trwały ponad godzinę. W tym czasie wykonano najpiękniejsze arie i pieśni a najlepszy na rynku angielskim zespół przedstawił utwory Disco. Piękne widowisko. Sam Mistrz Andre tańczył ze 105 letnią siostrą, po raz kolejny od wielu lat. Zaprosił ją do wspólnego walca już na następny rok. W Multikinie koncert ten retransmitowany był na dwóch salach z uwagi na wielkie zainteresowanie włocławian.

8 sierpnia 2019 r.

PAVAROTTI

W dniu 8 sierpnia 2019 r. w Multikinie obejrzeliśmy dokumentalny film pt. „PAVAROTTI”, poświęcony życiu i twórczości zmarłego w 2007 roku, najsłynniejszego tenora końca XX wieku – Luciano Pavarottiego. Wielki artysta śpiewak, był synem nieodkrytego talentu tenorowego – jego ojciec pracował bowiem w charakterze piekarza z pięknym głosem. Film zrealizowany na podstawie informacji pozyskanych od rodziny i przyjaciół, zwłaszcza od drugiej żony Nicoletty Mantovani, która była wcześniej jego sekretarką. W filmie obecna jest też jego pierwsza, wieloletnia żona Adua Veroni (również śpiewaczka, która dla niego porzuciła karierę) i ich trzy córki: Cristina, Lorenza i Giuliana, udzielające informacji o swoim ojcu. Są wreszcie wywiady z samym artystą, z jego przyjaciółmi – Plácido Domingo i José Carrerasa, a także producentów i menedżerów artysty. Pavarotti, to samorodny talent, prosty chłopak z Modeny obdarzony wyjątkowej jakości silnym głosem. Artysta, światowej sławy tenor, to człowiek o dobrym sercu, kochający ludzi i uwielbiający sprawianie im przyjemność. Człowiek bezpośredni, działający charytatywnie i łatwo nawiązujący przyjaźnie. W filmie pokazana jest przyjaźń z księżną Dianą, która była gotowa słuchać jego koncertu nawet w rzęsistym deszczu. Artysta miał słabość do rozmaitych przyjemności, zwłaszcza kulinarnych. Wspaniały film opowiedziany z humorem, ale niezwykle wzruszający. Poznaliśmy bliżej Pavarottiego, zarówno jako wielkiego artystę, jak również człowieka o wielkim sercu i poczuciu humoru.

6 sierpnia 2019 r.

FILM „W deszczowy dzień w Nowym Jorku”- scenariusz i reżyseria Woody Allen.

W dniu 6 sierpnia 2019 r. spotkaliśmy się w Multikinie, by obejrzeć nową komedię romantyczną opowiadającą o zakochanej parze studentów, którzy postanowili spędzić romantyczny weekend w Nowym Jorku. Jest przyjemnie, wesoło ale niespodziewanie ich ścieżki się rozchodzą i każde z osobna przeżywa własne przygody. Wychodząc na spacer nikt nie jest w stanie przewidzieć, co może go spotkać, co może się wydarzyć. Lekki, zabawny film wspaniałego reżysera Woody Allena. My, Polacy jako pierwsi na świecie mieliśmy możliwość obejrzenia tego filmu.

15 kwietnia 2019 r.

TRANSMISJA Z THE METROPOLITAN OPERA „WALKIRIA”- RICHARD WAGNER

Wystawienie opery Richarda Wagnera to zawsze wielkie wydarzenie. Nie tyle z powodu ogromu jego wielogodzinnych dzieł, co przede wszystkim trudności wykonawczych, jakie postawił przed artystami. To dlatego na światowych scenach nie goszczą one na co dzień a specjalna kategoria śpiewaków wagnerowskich jest wprost rozchwytywana. „Walkiria” – opowiada o spotkaniu rozdzielonych bliźniąt: Zygmunta i Zeglindy. Zraniony podczas walki wojownik trafia do domu Zeglindy i zakochuje się w niej z wzajemnością mimo, że kobieta jest mężatką i okazuje się być jego siostrą. Śmiertelnicy są jednak tylko pionkami w grze bogów: Wotana i jego żony Fricki. Walkiria Brunhilda, jedna z córek Wotana, sprzeciwia się jednak woli ojca… Inscenizacja opery podkreśla ponadczasowość dzieła Wagnera. Pięć godzin spędzonych w Multikinie na operze „Walkiria” było miodem na duszę dla melomanów.

12 kwietnia 2019 r

DESER Z KULTURĄ „Pod dachami Paryża”.

12 kwietnia 2019 roku w STAREJ REMIZIE we Włocławku uczestniczyliśmy w kolejnym wydarzeniu z serii „Deser z Kulturą”. Tym razem była to Francja – Paryż. Koncert „Pod dachami Paryża” w wykonaniu zespołu RETRO ORCHESTRA z Warszawy. Muzycy przedstawili najpiękniejsze utwory z repertuaru legend francuskiej piosenki, jak: Edith Piaf, Charles Aznavour, Dalida, Brassens. Zostaliśmy przeniesieni w rejon uliczek paryskiego Montmartre i tętniących życiem ulicznych kawiarenek. Niepowtarzalne, oryginalne, zachwycające i budzące emocje piosenki dostarczyły nam niesamowitych wrażeń. Po koncercie, jak zwykle zostaliśmy zaproszeni na deser, oczywiście z akcentem francuskim. Było to wino i deska serów.

10 kwietnia 2019 r

FILM „MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE”

10 kwietnia 2019 roku wybraliśmy się do Multikina na film „MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE”. Fabularno-dokumenalny obraz przedstawiający życie św. siostry Faustyny oraz kontynuację jej dzieła przez bł. ks. Michała Sopoćkę. Film pokazuje powołanie młodziutkiej Faustyny Kowalskiej do zakonu, otrzymanie misji apostołki Bożego miłosierdzia i namalowania obrazu Jezusa, zgodnie z otrzymaną wizją, aż po ostatnie spotkanie ks. Sopoćki z umierającą zakonnicą, kiedy widząc ją w duchowym uniesieniu, przekonał się o jej świętości. Wybrane wydarzenia z jej życia , stały się podbudową do rozwijającego się kultu miłosierdzia Bożego. Młoda, prosta zakonnica zapisywała w „Dzienniczku”, przekazy Jezusa dla niej i dla świata. Wydawały się one niewykonalne ale zaufała im mimo swojej słabości. Kult św. Faustyny jest szerzony do dzisiaj o czym wzruszająco opowiada siostra Michaela Rak, założycielka i dyrektor Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, jedynej takiej placówki opiekuńczej na Litwie.

9 kwietnia 2019 r

Film Faworyta to obraz intryg, braku odpowiedzialności i walki o wpływy na zdegenerowanym angielskim dworze. Normalnością są tutaj wyścigi kaczek, rzucanie pomarańczą w upokorzonego, nagiego człowieka i inne dworskie zabawy. Na tronie zasiada królowa Anna i teoretycznie to ona rządzi krajem. Jednak po bliższym przyjrzeniu się widzimy, że ktoś inny pociąga za sznurki. Najbliższa przyjaciółka i kochanka Sarah , zarządza dworem i całym królestwem. Owinęła sobie królową wokół palca, a królowa Anna robi to, czego Sarah sobie życzy. Do czasu, aż na dwór przyjeżdża kuzynka księżnej, Abigail Hill i to ona, krok po kroku, wkrada się w łaski królowej Anny. Faworyta to film o kobietach w świecie władzy, pełen intryg i zła. Porusza wiele kwestii współczesnych, jak : władza , która działa jak narkotyk, gdy ktoś raz jej posmakuje nie będzie umiał się z nią rozstać, a przy tym staje się niezmiernie podatny na wpływy, daje się łatwo manipulować, a przy tym każdy próbuje ugrać coś dla siebie. Brak tu szlachetności. Jest tylko chęć zdobycia władzy dla własnych korzyści. Film intryguje, wzbudza napięcie, niechęć, a także współczucie. Pokazuje stroje i wnętrza z okresu barokowego przepychu oraz wspaniałą muzykę. Podzielony na akty dodaje wrażenia teatralności. Wspaniale wyreżyserowany i zagrany film, nagrodzony Oscarem dla pierwszoplanowej aktorki.

2019/03/30

Sobotnie  popołudnie  30 marca 2019 r. spędziliśmy w gronie interesujących i pełnych energii kobiet w Klubie „Zazamcze” CK Browar B. Była to trzecia edycja imprezy, podczas której poznaliśmy niezwykłe kobiety i ich pasje. “Między Nami Kobietami” – to spotkanie integracyjne grup tanecznych ćwiczących na co dzień w Klubie „Zazamcze”. Tym razem były to prezentacje taneczne 3 pokoleń: od przedszkola do seniora. Byliśmy pełni uznania dla grup młodzieżowych, które z wielką radością przychodzą do Klubu, by potańczyć w grupie a przy tym odreagowywać trudne emocje takie jak gniew czy złość oraz rozładować różnego rodzaju napięcia. Wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu oraz zachęcenie do podjęcia samodzielnych prób tanecznych w przyszłości. Leyla  i jej grupa taneczna zaprezentowały kilka pięknych tańców orientalnych.  Salon Kosmetyczny  i Fryzjerski zaprezentował pokaz makijażu, ozdabiania paznokci, stylizacji fryzur . Firma Delecta prezentowała swoje produkty. Były też warsztaty florystyczne. Nasza grupa słuchaczy UTWMed też miała swój udział we wspólnej integracji. Zespół instrumentalno-wokalny „MEDIC RETRO” zaśpiewał kilka piosenek a grupa taneczna zatańczyła pokazową ZORBĘ, natomiast Panie z Sekcji „SPRAWNE RĘCE” przedstawiły swoje prace rękodzielnicze związane z Wielkanocą. Dopełnieniem całości była wspólna kawa z ciastem upieczonym przez nasze słuchaczki. Było to kolejne wspaniałe integracyjne święto.

2019/03/25

Podczas jednego ze spotkań Klubu Dyskusyjnego w 2018 roku pochyliliśmy się nad bardzo trudnym tematem  poruszonym w książce Joanny Bator „Ciemno, prawie noc”, wyróżnionej Nagrodą Literacką NIKE za 2013 rok. Ta najgłośniejsza powieść  ostatnich lat została przeniesiona na wielki ekran, a główną rolę zagrała wspaniała aktorka Magdalena Cielecka. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy filmu, byliśmy ciekawi, jak producent  przedstawi widzom trudne, mroczne tematy zawarte w książce. 24 marca udało nam się obejrzeć tę okrutną opowieść. Główna bohaterka, reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie, rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec ludzi i zwierząt. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. Wyjaśnianiu tajemnicy zaginięcia dzieci towarzyszy odkrywanie tajemnic z własnej przeszłości. Film pokazuje nam, że zło jest obecne wszędzie, ma wiele twarzy i jest niezrozumiałe. Ciężki, trudny w odbiorze film, ale warto było. Raz jeszcze zaplanowaliśmy spotkanie Koła Literackiego, by głębiej przeanalizować problemy Wałbrzycha, barwne opowieści, splątane wątki różnorakich przesłań i pobudzić wyobraźnię dyskusyjną.

2019/03/28

Film „Kurier” reżyserowany przez  Władysława Pasikowskiego przybliża sylwetkę Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który w przeddzień Powstania Warszawskiego musi przedostać się z Londynu do stolicy Polski, by przekazać dowództwu AK najnowsze rozkazy rządu na emigracji. O jego niebezpiecznej misji wie już jednak niemiecki wywiad. Jego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny Światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie. Sensacyjna historia szpiegowska słynnego kuriera z Warszawy. Reżyser zrealizował wspaniały film, w którym pokazał Jana Nowaka-Jeziorańskiego jako wielkiego  patriotę, niezłomnego  żołnierza. Tajny kurier Armii Krajowej jest  inteligentny, szarmancki, sprawnie unika wszelkich niebezpieczeństw, sprytnie wymykając się szpiegom obcych wywiadów. Człowiek legenda, którego nawet prezydenci witali na stojąco. Trafnie został  dobrany odtwórca głównej roli Philippe Tłokiński. Film trzymający do samego końca w ogromnym napięciu.

2019/03/13

MULTIKINO FILM „GREEN BOOK”

Po raz kolejny wybraliśmy się do Multikina. Tym razem na  komediodramat  “GREEN BOOK”. Film obsypany nagrodami: trzy Złote Globy, Oscar za najlepszy film 2018 roku, za drugoplanową grę aktorską oraz orginalny scenariusz.

Wspaniały film uczący tolerancji, przełamywania barier w walce o własną godność. Opowieść o przyjaźni, uprzedzeniach, o samotności, silnej potrzebie akceptacji i przynależności, o ludziach, którzy sami tworzą bariery – by później przez dekady je forsować.

2019/03/10

Multikino balet „ŚPIĄCA KRÓLEWNA” transmitowany z Teatru BOLSZOJ

Na żywo wprost z Moskwy, obejrzeliśmy bajkowe widowisko baletowe przygotowanego przez Teatr Bolszoj na podstawie baśni Charles′a Perraulta „Śpiąca królewna”. Bogactwo scenografii, kostiumów, ponad stuosobowy zespół tancerzy i mnóstwo popisów baletowych wprowadziło oglądających w świat baśni. Przepiękne wykonanie przez najlepszych tancerzy i solistów moskiewskiego teatru.

2019/03/01

OPERA „CÓRKA PUŁKU”- GAETANO DONIZETTI.

W dniu 1 marca 2019 roku mieliśmy możliwość obejrzeć  transmitowaną z Metropolitan Opera wspaniałą operę „Córka Pułku”.  Lekka, zabawna opera komiczna jest rzadko wykonywana z uwagi  na wysokie wymagania, jakie postawił kompozytor śpiewakom. Jednym z nich jest zaśpiewanie w trzyminutowej arii aż 9 wysokich dźwięków „c”. Dokonał tego grający rolę Tonia – meksykański śpiewak Javier Camarena, a jego ukochaną  grała zjawiskowa, młoda południowoafrykańska sopranistka – Pretty Yende. Piękna opera, wirtuozerska muzyka, wspaniałe komediowe wykonanie porywały  kilkakrotnie publiczność do owacji  na stojąco.

2019/02/28

W dniu 28 lutego 2019 r. po raz kolejny uczestniczyliśmy w pięknym koncercie holenderskiego skrzypka, kompozytora, dyrygenta i założyciela Orkiestry Johanna Straussa. Była to retransmisja Koncertu Karnawałowego z Sydney. Perfekcyjny, przygotowany  z wielkim rozmachem  występ, zdolności aktorskie muzyków godne podziwu. Jak zwykle i  tym razem były owacje na stojąco. Widzom  w Multikinie również udzieliła się niesamowita atmosfera panująca na Koncercie. Ogromne emocje, niezapomniane przeżycia.

2019/02/07

„MIŁOŚĆ CI WSZYSTKO WYBACZY” 23 LUTEGO 2019 r. w BROWARZE B publiczność została przeniesiona w czasy przedwojennej Warszawy do kawiarenki CAFE BODO. Bywały tam polskie znakomitości, grała orkiestra, śpiewały gwiazdy estrady. Eugeniusz Bodo spotyka tam Hankę Ordonównę i razem zabierają nas w podróż wspomnień z tamtego okresu . Opowiadają o swoich sukcesach artystycznych, dowcipkują i śpiewają największe przeboje tamtych lat: „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” i wiele innych doskonale nam znanych. W rolę Hanki Ordonówny wcieliła się Emilia Czekała, natomiast w roli Bodo wystąpił Tadeusz Seibert – wraz z Zespołem Kameralnym Orkiestry im. Johana Straussa z Bydgoszczy.

2019/02/07

7 lutego 2019 r. Film „MINIMASZ” w reżyserii Ilony Łepkowskiej. Film jest trzecią częścią komedii „KOGEL MOGEL”, w której główne role obsadzone zostały przez aktorów grających w poprzednich dwóch częściach, a mianowicie: Grażyna Błęcka-Kolska, Ewa Kasprzyk, Katarzyna Łaniewska, Jerzy Rogalski. Z nowych twarzy zobaczyliśmy aktorów komediowych w osobach: Katarzyna Skrzynecka, Maciej Zakościelny, Joanna Mucha. Była to jedna z najlepszych polskich komedii jakie widzieli nasi słuchacze.

2019/02/02

METROPOLITAN OPERA CARMEN – transmisja w Multikinie. Tego dnia liczna grupa naszych słuchaczy – miłośników muzyki poważnej – zaszczyciła swoją obecnością włocławskie Multikino. Transmisja dzieła operowego kompozytora Georgesa Bizeta wprost z Mertopolitan Opera z Nowego Jorku okazała się pozycją niezwykle trafioną. Większość widzów znała bowiem to dzieło z innych przekazów a dzisiejsza transmisja stwarzała możliwość porównania . Znakomite wykonanie tej opery przez najwspanialsze głosy m. innymi Polkę Aleksandrę Kurzak i jej męża francuskiego śpiewaka Roberto Alagna pokazało żywiołowość, barwność i efektowność, które wprost porywało słuchaczy. Nie trzeba wyjeżdzać z Włocławka, by doświadczyć piękna tego rodzaju muzyki.

2019/01/15

Film „ ZABAWA ZABAWA” w  reżyserii  Kingi Dębskiej. Film pełen emocji, wzruszeń i słabości ludzkich. Odbieramy film jako przestrogę moralną, jak alkohol staje się wielkim problemem, jak potrafi zniszczyć ludzi, ich rodziny i kariery zawodowe, jak stanowi wielki upadek moralny ludzi wykształconych, piastujących wysokie odpowiedzialne  stanowiska . Uświadamia również – jak bardzo trudno wyjść z uzależnień,  jak udaje się to tylko nielicznym przy bardzo trudnej pracy i zaangażowaniu rodziny.  Bardzo dobry film, profesjonalnie zagrany przez wspaniałych aktorów: Agata Kulesza, Maria Dębska, Dorota Kolak i Marcin Dorociński.

2019/01/13

SENIORZY DLA ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY”. W Starej Remizie CK Browar seniorzy włocławscy grali dla Orkiestry. Na scenie Centrum Kultury wystąpiło 11 zespołów senioralnych, każdy zespół wykonywał po 4 utwory o dowolnym repertuarze. Nasz zespół  „MEDIC RETRO” po raz pierwszy wystąpił na tego typu imprezie senioralnej  i to oczywiście z pozytywnym  skutkiem. Większość  Klubów również  pokazała, że posiadają w swoich szeregach  uzdolnionych muzycznie seniorów. W trakcie występów odbyła się licytacja przedmiotów oferowanych dla Orkiestry. Bardzo miło, efektywnie spędziliśmy ten świąteczny dzień.  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została zasilona pokaźną kwotą pieniężną.

2019/01/12

Multikino opera z Metropolitan Opera „ADRIANA LECOUVREUR” – francuski kompozytor Francesco Cilea.  Dzieło opisuje historię autentycznej gwiazdy francuskiej sceny teatralnej, która została zamordowana przez swoją rywalkę księżnę Bouillon zatrutym bukietem fiołków. Wspaniała opera, wykonanie na najwyższym światowym poziomie, scenografia zmieniana na oczach widzów. W rolach głównych wystąpili: Anna Netrebko – sopranistka  rosyjska, Anita Racvelishvili – gruzińska śpiewaczka operowa i Piotr Beczała – polski tenor o międzynarodowej sławie. Owacje publiczności zgromadzonej w Metropoitan Opera nie miały końca. Publiczność w kinie również siedziała  na Sali do końca jak zahipnotyzowana, nikt nie spieszył się do wyjścia – mimo bardzo późnej pory.

2019/01/08

Multikino film „TERAZ ALBO NIGDY”. Główną rolę grała Jenifer Lopez. Historia 40 – letniej kobiety, która mimo braku wykształcenia, ma pomysł na życie. Otrzymuje propozycję pracy konsultantki wielkiej firmy kosmetycznej , nieprzygotowana zostaje rzucona na głęboką wodę – gdzie jednak sobie nie radzi. Film uświadamia, że w pracy potrzebny jest talent, ale też bardzo ważne miejsce zajmuje dobre wykształcenie i przygotowanie zawodowe.

2019/01/04

Koncert Świąteczno-Noworoczny w Starej Remizie „CICHA NOC”. Zespół – Kapela „Bobrowiacy” to przyjaciele  z lat szkolnych oraz członkowie  dwóch rodzin – regionalni  absolwenci szkół muzycznych , w większości nauczyciele. Zespół prowadzi ,będąc  jednocześnie jego wokalistką – emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej w Bobrownikach.  Mają na swoim koncie niemały dorobek artystyczny , występują  zarówno w kraju, jak również  poza jego granicami.  W swoim repertuarze posiadają  folklor, utwory patriotyczne, kolędy i pastorałki.

2019/01/03

Koncert  karnawałowy holenderskiego wirtuoza skrzypiec ANDRE RIEU transmitowany z Sydney z australijskiego zabytkowego ratusza. Wspaniały koncert, wywołujący dreszczyk emocji , nastrój sylwestrowy, same przeboje i najwyższy poziom wykonania.

2018/12/20

FilmNARODZINY GWIAZDY” – MULTIKINO. Dramat produkcji amerykańskiej. Film pokazał płomienny romans między dogasającą gwiazdą muzyki country a nieznaną piosenkarką, który to zmienił życie tych obojga na zawsze. Przypadkowe spotkanie tych dwojga ludzi okazało się punktem zwrotnym ich życia. Nie potrafili żyć razem, ani oddzielnie.  W rolach głównych wystąpili- piosenkarka – skandalistka Lady Gaga i  Bradley Cooper jednocześnie reżyser tego filmu. Wspaniały film, niesamowita historia życia, pięknie wyśpiewany melodramat.

2018/12/15

Multikino i transmisja z Metropolitan Opera – „LA TRAVIATA” Giuseppe Verdiego. Pokazana jest burzliwa historia poety i kurtyzany. Fabuła opery oparta na książce Aleksandra Dumasa „Dama Kameliowa”. Akcja rozgrywa się w XIX wiecznym Paryżu. Kurtyzana Vioetta była utrzymanka barona Douphola żyła w luksusie, ale to próżniacze życie nie dawało jej radości. Na przyjęciu poznaje poetę Alfreda Germonta, który zauroczony nią – wyznaje swą miłość i zaczynają wieść nowe wspólne  życie. Mieszkają w wiejskiej posiadłości, gdzie Violetta podupada na zdrowiu. Alfred wyjeżdża zarobić na wspólne życie, tymczasem odwiedza ją ojciec Alfreda i nakłania do zakończenia związku dla dobra całej rodziny. Violetta godzi się, pisze list pożegnalny do Alfreda informując że wraca do dawnego stylu życia. Wyjechała do Paryża i tam przypadkowo spotyka Alfreda na przyjęciu, który obraża ję i barona , jednocześnie wzywając go na pojedynek. Violetta po stracie ukochanego opuszcza Paryż i postanawia żyć  w samotności. Alfred wreszcie uzyskuje zgodę na ślub z Violettą , przyjeżdża i zastaje ją schorowaną w ostatnich chwilach życia . Violetta umiera w ramionach Alfreda i prosi go, by po jej śmierci znalazł szczęście u boku innej kobiety. Artyści wykazali się ogromnym talentem wystawiając tak pięknie sztukę

2018/12/12

FilmMIŁOŚĆ JEST WSZYSTKIM”. Okres przedświąteczny, jest Mikołaj, w mieście zaczynają się dziać różne niezwykłe, nieprzewidziane wydarzenia: zdrady w małżeństwach, mąż traci  pracę, umiera ojciec, narzeczona zostawia narzeczonego, frustracja ekspedientek. Film ukazał naszą codzienność, rzeczywistość w polskich domach, która nagle – przed Bożym Narodzeniem zmienia się na korzyść, wszystkie problemy zostają rozwiązane samoistnie, nieoczekiwanie. Zaczyna dominować dobro.

2018/12/08

Również w CK  Browar B obejrzeliśmy muzeum MIAR I WAG. Niesamowita różnorodność urządzeń pomiarowych posiada muzeum włocławskie, którego kolekcja to 10.000 eksponatów. Jest to największe w Polsce, ale również w Europie tego rodzaju muzeum, prawdziwy skarb kolekcji  mieszkańców Włocławka Marii i Marka Sandeckich. Namawiamy do obejrzenia. Warto zobaczyć.

2018/12/08

Obejrzeliśmy wystawę grafik malarza francuskiego MARC CHAGALA – „GRAFIKA JAK POEZJA”. Artysta żył w latach 1887-1985, był to żyd nazwiskiem Mojsza Zacharowicz, a tworzył przez okres 80 lat swojego życia. Jego styl jest określany jako hybryda kubizmu, pokazywał w swoich grafikach kulturę żydowską, prawosławną, tygiel religijny dawnej Rosji , Stary i Nowy Testament. W Browarze B były wystawione jego grafiki z lat 50 tych XX wieku o tematyce „Stary Testament” a także obrazy wybrane z różnych okresów jego twórczości. Z przyjemnością obejrzeliśmy tę wystawę, potrafimy teraz  docenić i odróżnić jego malarstwo, na których dominuje kolor niebieski.

2018/12/07

23 Listopada – Browar B – spotkanie z satyrykiem, felietonistą, pisarzem, wokalistą  Krzysztofem Daukszewiczem w  programie satyrycznym „NARESZCIE W DUDAPESZCIE”. Był to autorski program satyryka, który wyśmiewał absurdy, do których dochodzi na co dzień w kraju nad Wisłą. Były skecze i piosenki obrazujące sytuację polityczną. Poprzez  zabawny sposób patrzenia na codzienne wydarzenia Pan Krzysztof zyskuje dużą sympatię widzów Szkła Kontaktowego TVN 24, gdzie komentuje relacje. Uświadomiliśmy sobie , jak można wychwycić  zabawne, ironiczne postępowanie naszych polityków i to właśnie pobudziło nas do refleksji, że obecna polityka – to gotowy scenariusz do kabaretu.

2018/11/17

17 Listopada – „70-lecie ZESPOŁU SZKÓŁ MUZYCZNYCH WE WŁOCŁAWKU”.- Browar B Absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena spotkali się po latach, by wspólnie uczcić wspaniały Jubileusz 70-lecia. Swoją obecność uświetniła dosyć duża grupa utalentowanych  absolwentów rozsianych po kraju i świecie. Wielu z nich zajmuje ważne miejsca w kulturze, niektórzy są wykładowcami muzyki w prestiżowych Uczelniach i Akademiach Muzycznych, występują w Teatrach, grają w dobrych Zespołach Muzycznych. Zaprezentowali się również obecni nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej. W planie jest realizacja filmu o osiągnięciach muzyków i działaczy kultury związanych ze  Szkołą Muzyczną we Włocławku. Z wielką przyjemnością poznaliśmy i posłuchaliśmy muzycznie utalentowanych Włocławian.

2018/11/11

11 listopada KONCERT Z OKAZJI 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI. Od rana grupa naszych Słuchaczy uczestniczyła w uroczystościach przy pomniku Żołnierza Polskiego – Plac Wolności, następnie odbył się koncert chóru „Canto”
i zwiedzanie wystawy „100 lecie Odzyskania Niepodległości” w Muzeum Diecezjalnym.  W godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w Browarze B – koncert „PIOSENKI OJCZYŹNIANEJ ”.Wystąpiła młodzież licealna i akademicka
z całej Polski  wyłoniona w konkursach  piosenki o tej tematyce. Bardzo ciekawe interpretacje, aranżacje i super głosy. W dalszej części koncertu mieliśmy możliwość posłuchać wokalistów programu „Jaka to melodia”, jak również śpiewaków operowych. Wspaniale przygotowane i  zorganizowane przez Dyrekcję CK BROWAR B  Święto 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

2018/11/10

10 Listopada Multikino – transmisja opery z Nowego Jorku „MARNIE”-  amerykańskiego kompozytor Nico Muhli. Treść oparta na filmie Alfreda Hitchcocka inspirowana powieścią Winstona Grahama. Marnie, piękna złodziejka wdaje  się w romans z bogatym mężczyzną. Pogmatwana przeszłość Marnie nie przeszkadza zakochanym na pobranie się. Pokazana jest miłość, intryga, zazdrość, śmierć – jak to w filmach Hitchcocka i operowych przesłaniach.

2018/11/10

10 Listopada 2018 r. film „JAK PIES Z KOTEM” – reżyser Janusz Kondratiuk. Słodkawo-gorzki film obrazujący relacje rodzinne , oparty na prawdziwej historii rodziny, braci reżyserów Janusza i Andrzeja Kandratiuka. Jednemu powiodło się w życiu lepiej, drugiemu gorzej. W filmie pokazane są relacje między braćmi, ich spojrzenie odmienne na życie, na świat. Ta odmienność była powodem ciągłej walki między nimi, trafne określenie jak pies z kotem”. Sytuacja w relacjach zmienia się w chwili, gdy jeden z braci nagle zachorował i potrzebował pomocy drugiej osoby, a mógł tylko liczyć na brata. Bardzo refleksyjny film pokazujący bezsilność człowieka w przypadku zmagania się z cierpieniem, z niemocą, z ciągłą zmianą nastroju. Osobom, szczególnie w naszym wieku przekazał wielką lekcję pokory wobec każdego dnia życia. Czasem robimy problem z błahostek, a dopiero choroba, która nas przykuwa do łóżka pozwala spojrzeć na życie z innego dystansu, zupełnie inaczej  patrzeć na problemy dnia codziennego. Ten film powinni zobaczyć wszyscy, by wyciągnąć lekcje, jak człowiek czasem sam niszczy siebie i innych – nie zdając sobie z tego sprawy. Jak w obliczu choroby, życie dla wszystkich  jest trudne, pogmatwane, jak wielki przechodzi kryzys, każdy przeżywa  swój dramat. Zmianie ulega system wartości i rytm życia. Trudno jest sobie radzić z niepewnością, lękiem, żalem i przeciążeniem obowiązkami- ale trzeba.

2018/11/06

6 Listopada 2018 r. obejrzeliśmy w Multikinie film „BOHEMIAN RAPSODY”. Opowieść o niezwykłym losie grupy Queen i ich kultowym piosenkarzu Frediem Mercurym. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu, który dzięki rewolucyjnemu brzmieniu wykonywanych utworów wspiął się na szczyt sławy. Skandalizujący styl życia stawiał istnienie grupy pod znakiem zapytania. Wspaniały artysta o wielkiej charyzmie i talencie, zagrał 700 koncertów dla publiczności – miał wszystkie przesłanki by być w życiu szczęśliwym , lecz nie mógł udźwignąć sławy – alkohol i narkotyki  oraz problemy w życiu prywatnym zniszczyły jego karierę, zmarł na AIDS w 1991 roku. Wspaniały film.

2018/11/05

Wydarzenia muzyczne

 
 

 

Skip to content