Relacja z wyjazdu do Łodzi na spektakl „Bal u Naczelnika”

2018/11/05 | Relacje

W dniu 28 października 2018 udaliśmy się do Łodzi do Teatru Wielkiego na widowisko multimedialne z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Nikt z uczestników wycieczki nie przypuszczał, że będzie to jedno z najpiękniejszych wydarzeń artystycznych w których uczestniczyliśmy. Reżyserem muzycznym spektaklu jest Wojciech Trzciński (reżyser Festiwali Opolskich) a reżyserem i pomysłodawcą Jerzy Wolniak. Widowisko formą przypominało sztukę „Wesele „Stanisława Wyspiańskiego. W trwający nieprzerwanie bal wpleciono epizody obrazujące najważniejsze wydarzenia z historii Polski ostatnich 100 lat .
Spektakl rozpoczął się od wspaniale odtańczonego ognistego mazura w formie baletu. Wywołał on wielki entuzjazm i ciarki u publiczności . Równie wspaniale wyglądał wykonany przez tancerzy walc porównywalny z walcami jakie możemy oglądać na koncertach noworocznych z Wiednia. Wesoły okres dwudziestolecia międzywojennego – kabarety warszawskie i piosenki Hanki Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy „-Zuli Pogorzelskiej „Ta Pani Piła Dziś” oraz piosenka Eugeniusza Bodo „Zimny Drań” w wykonaniu znakomitych solistów Teatru Wielkiego oraz Grzegorza Wilka. Trudno słowami opisać tak bogaty w spektakularne momenty spektakl, który poruszał zmysł słuchu i wzroku jak również serce i uczucia patriotyczne. Można jedynie wymienić tylko niektóre jak na przykład genialnie przedstawiona pierwsza wizyta papieża Jana Pawła II z procesją wychodzącą z widowni na scenę czy też scena baletowa przedstawiająca Polskę targaną i zniewoloną przez rosyjskich i niemieckich najeźdźców. Równie poruszający był epizod przedstawiający holocaust Żydów w czasie II wojny światowej. Trudno nie wspomnieć momentu przełomu solidarnościowego i sceny w której Lech Wałęsa przechodzi przez mur Stoczni Gdańskiej a Michał Szpak śpiewa piosenkę “Jesteś bohaterem” z towarzyszeniem chóru i orkiestry. Równie silne emocje wzbudziła śpiewana przez Michała Szpaka pieśń Czesława Niemena „Jednego serca” oraz wykonany przez Piotra Cugowskiego przebój Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Na zakończenie spektaklu chór i soliści wykonali piosenkę Agnieszki Osieckiej „Niech żyje bal” wielokrotnie bisowaną. Całość zakończyła się długotrwałą owacją na stojąco. Wielkie przedsięwzięcie Teatru Wielkiego, w widowisko był zaangażowany cały zespół łódzkiej opery a także gwiazdy polskiej sceny rozrywkowej. Utwory komponował Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Wojciech Trzciński przy fortepianie zasiadł Janusz Olejniczak.
Uczestnicy wycieczki byli zachwyceni i wzruszeni przedstawieniem obrazującym 100 letnią historię Polski .W drodze do domu dyskutowaliśmy na temat tego trwającego ponad 4 godziny widowiska. Wielkie przeżycia i emocje.

 
 

 

Skip to content