KULTURA LOKALNA – Relacje : Zofia Krukowska

2019/01/18 | Relacje

6 Listopada 2018 r. obejrzeliśmy w Multikinie film „BOHEMIAN RAPSODY”. Opowieść o niezwykłym losie grupy Queen i ich kultowym piosenkarzu Frediem Mercurym. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu, który dzięki rewolucyjnemu brzmieniu wykonywanych utworów wspiął się na szczyt sławy. Skandalizujący styl życia stawiał istnienie grupy pod znakiem zapytania. Wspaniały artysta o wielkiej charyzmie i talencie, zagrał 700 koncertów dla publiczności – miał wszystkie przesłanki by być w życiu szczęśliwym , lecz nie mógł udźwignąć sławy – alkohol i narkotyki  oraz problemy w życiu prywatnym zniszczyły jego karierę, zmarł na AIDS w 1991 roku. Wspaniały film.

10 Listopada 2018 r. film „JAK PIES Z KOTEM” –reżyser Janusz Kondratiuk. Słodkawo-gorzki film obrazujący relacje rodzinne , oparty na prawdziwej historii rodziny, braci reżyserów Janusza i Andrzeja Kandratiuka. Jednemu powiodło się w życiu lepiej, drugiemu gorzej. W filmie pokazane są relacje między braćmi, ich spojrzenie odmienne na życie, na świat. Ta odmienność była powodem ciągłej walki między nimi, trafne określenie jak pies z kotem”. Sytuacja w relacjach zmienia się w chwili, gdy jeden z braci nagle zachorował i potrzebował pomocy drugiej osoby, a mógł tylko liczyć na brata. Bardzo refleksyjny film pokazujący bezsilność człowieka w przypadku zmagania się z cierpieniem, z niemocą, z ciągłą zmianą nastroju. Osobom, szczególnie w naszym wieku przekazał wielką lekcję pokory wobec każdego dnia życia. Czasem robimy problem z błahostek, a dopiero choroba, która nas przykuwa do łóżka pozwala spojrzeć na życie z innego dystansu, zupełnie inaczej  patrzeć na problemy dnia codziennego. Ten film powinni zobaczyć wszyscy, by wyciągnąć lekcje, jak człowiek czasem sam niszczy siebie i innych – nie zdając sobie z tego sprawy. Jak w obliczu choroby, życie dla wszystkich  jest trudne, pogmatwane, jak wielki przechodzi kryzys, każdy przeżywa  swój dramat. Zmianie ulega system wartości i rytm życia. Trudno jest sobie radzić z niepewnością, lękiem, żalem i przeciążeniem obowiązkami- ale trzeba.

10 Listopada Multikino – transmisja opery z Nowego Jorku „MARNIE”-  amerykańskiego kompozytor Nico Muhli. Treść oparta na filmie Alfreda Hitchcocka inspirowana powieścią Winstona Grahama. Marnie, piękna złodziejka wdaje się w romans z bogatym mężczyzną. Pogmatwana przeszłość Marnie nie przeszkadza zakochanym na pobranie się. Pokazana jest miłość, intryga, zazdrość, śmierć – jak to w filmach Hitchcocka i operowych przesłaniach.

11 listopadaKONCERT Z OKAZJI 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI. Od rana grupa naszych Słuchaczy uczestniczyła w uroczystościach przy pomniku Żołnierza Polskiego – Plac Wolności, następnie odbył się koncert chóru „Canto” i zwiedzanie wystawy „100 lecie Odzyskania Niepodległości” w Muzeum Diecezjalnym.  W godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w Browarze B – koncert „PIOSENKI OJCZYŹNIANEJ ”.Wystąpiła młodzież licealna i akademicka z całej Polski  wyłoniona w konkursach  piosenki o tej tematyce. Bardzo ciekawe interpretacje, aranżacje i super głosy. W dalszej części koncertu mieliśmy możliwość posłuchać wokalistów programu „Jaka to melodia”, jak również śpiewaków operowych. Wspaniale przygotowane i zorganizowane przez Dyrekcję CK BROWAR B  Święto 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

17 Listopada – „70-lecie ZESPOŁU SZKÓŁ MUZYCZNYCH WE WŁOCŁAWKU”.- Browar B Absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena spotkali się po latach, by wspólnie uczcić wspaniały Jubileusz 70-lecia. Swoją obecność uświetniła dosyć duża grupa utalentowanych  absolwentów rozsianych po kraju i świecie. Wielu z nich zajmuje ważne miejsca w kulturze, niektórzy są wykładowcami muzyki w prestiżowych Uczelniach i Akademiach Muzycznych, występują w Teatrach, grają w dobrych Zespołach Muzycznych. Zaprezentowali się również obecni nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej. W planie jest realizacja filmu o osiągnięciach muzyków i działaczy kultury związanych ze  Szkołą Muzyczną we Włocławku. Z wielką przyjemnością poznaliśmy i posłuchaliśmy muzycznie utalentowanych Włocławian.

23 Listopada – Browar B – spotkanie z satyrykiem, felietonistą, pisarzem, wokalistą  Krzysztofem Daukszewiczem w  programie satyrycznym „NARESZCIE W DUDAPESZCIE”. Był to autorski program satyryka, który wyśmiewał absurdy, do których dochodzi na co dzień w kraju nad Wisłą. Były skecze i piosenki obrazujące sytuację polityczną. Poprzez  zabawny sposób patrzenia na codzienne wydarzenia Pan Krzysztof zyskuje dużą sympatię widzów Szkła Kontaktowego TVN 24, gdzie komentuje relacje. Uświadomiliśmy sobie , jak można wychwycić  zabawne, ironiczne postępowanie naszych polityków i to właśnie pobudziło nas do refleksji, że obecna polityka – to gotowy scenariusz do kabaretu.

7 grudnia 2018 r. STARA REMIZA – Gwiazdoteka „KLENCZON WIECZNIE ŻYWY”. Wyjątkowy koncert w wykonaniu „Grupy Game Cover”, który to przypomniał wszystkim uczestnikom piosenki kompozytora i piosenkarza Krzysztofa Klenczona . Część piosenek wykonała grupa w starej, część w nowej aranżacji.  Usłyszeliśmy piosenki takie jak:  ”Kwiaty we Włosach”, „10 W Skali Beauforta”, „Biały Krzyż”, „Natalii” i wiele innych utworów, które przypomniały nam lata 70-te, lata naszej młodości.

8 grudnia 2018r. Obejrzeliśmy wystawę grafik malarza francuskiego MARC CHAGALA – „GRAFIKA JAK POEZJA”. Artysta żył w latach 1887-1985, był to żyd nazwiskiem Mojsza Zacharowicz, a tworzył przez okres 80 lat swojego życia. Jego styl jest określany jako hybryda kubizmu, pokazywał w swoich grafikach kulturę żydowską, prawosławną, tygiel religijny dawnej Rosji , Stary i Nowy Testament. W Browarze B były wystawione jego grafiki z lat 50 tych XX wieku o tematyce „Stary Testament” a także obrazy wybrane z różnych okresów jego twórczości. Z przyjemnością obejrzeliśmy tę wystawę, potrafimy teraz  docenić i odróżnić jego malarstwo, na których dominuje kolor niebieski.

8 grudnia 2018 r również w CK  Browar B obejrzeliśmy muzeum MIAR I WAG. Niesamowita różnorodność urządzeń pomiarowych posiada muzeum włocławskie, którego kolekcja to 10.000 eksponatów. Jest to największe w Polsce, ale również w Europie tego rodzaju muzeum, prawdziwy skarb kolekcji  mieszkańców Włocławka Marii i Marka Sandeckich. Namawiamy do obejrzenia. Warto zobaczyć.

12 grudnia – filmMIŁOŚĆ JEST WSZYSTKIM”. Okres przedświąteczny, jest Mikołaj, w mieście zaczynają się dziać różne niezwykłe, nieprzewidziane wydarzenia: zdrady w małżeństwach, mąż traci  pracę, umiera ojciec, narzeczona zostawia narzeczonego, frustracja ekspedientek. Film ukazał naszą codzienność, rzeczywistość w polskich domach, która nagle – przed Bożym Narodzeniem zmienia się na korzyść, wszystkie problemy zostają rozwiązane samoistnie, nieoczekiwanie. Zaczyna dominować dobro.

15 grudnia 2018 r. – Multikino i transmisja z Metropolitan Opera – „LA TRAVIATA” Giuseppe Verdiego. Pokazana jest burzliwa historia poety i kurtyzany. Fabuła opery oparta na książce Aleksandra Dumasa „Dama Kameliowa”. Akcja rozgrywa się w XIX wiecznym Paryżu. Kurtyzana Vioetta była utrzymanka barona Douphola żyła w luksusie, ale to próżniacze życie nie dawało jej radości. Na przyjęciu poznaje poetę Alfreda Germonta, który zauroczony nią – wyznaje swą miłość i zaczynają wieść nowe wspólne  życie. Mieszkają w wiejskiej posiadłości, gdzie Violetta podupada na zdrowiu. Alfred wyjeżdża zarobić na wspólne życie, tymczasem odwiedza ją ojciec Alfreda i nakłania do zakończenia związku dla dobra całej rodziny. Violetta godzi się, pisze list pożegnalny do Alfreda informując że wraca do dawnego stylu życia. Wyjechała do Paryża i tam przypadkowo spotyka Alfreda na przyjęciu, który obraża ję i barona , jednocześnie wzywając go na pojedynek. Violetta po stracie ukochanego opuszcza Paryż i postanawia żyć  w samotności. Alfred wreszcie uzyskuje zgodę na ślub z Violettą , przyjeżdża i zastaje ją schorowaną w ostatnich chwilach życia . Violetta umiera w ramionach Alfreda i prosi go, by po jej śmierci znalazł szczęście u boku innej kobiety. Artyści wykazali się ogromnym talentem wystawiając tak pięknie sztukę

20 grudnia – filmNARODZINY GWIAZDY” – MULTIKINO. Dramat produkcji amerykańskiej. Film pokazał płomienny romans między dogasającą gwiazdą muzyki country a nieznaną piosenkarką, który to zmienił życie tych obojga na zawsze. Przypadkowe spotkanie tych dwojga ludzi okazało się punktem zwrotnym ich życia. Nie potrafili żyć razem, ani oddzielnie.  W rolach głównych wystąpili- piosenkarka – skandalistka Lady Gaga i  Bradley Cooper jednocześnie reżyser tego filmu. Wspaniały film, niesamowita historia życia, pięknie wyśpiewany melodramat.

3 stycznia 2019 rok – koncert  karnawałowy holenderskiego wirtuoza skrzypiec ANDRE RIEU transmitowany z Sydney z australijskiego zabytkowego ratusza. Wspaniały koncert, wywołujący dreszczyk emocji , nastrój sylwestrowy, same przeboje i najwyższy poziom wykonania.

4 stycznia 2019r. Koncert Świąteczno- Noworoczny w Starej Remizie „CICHA NOC”. Zespół – Kapela „Bobrowiacy” to przyjaciele  z lat szkolnych oraz członkowie  dwóch rodzin – regionalni  absolwenci szkół muzycznych , w większości nauczyciele. Zespół prowadzi ,będąc  jednocześnie jego wokalistką – emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej w Bobrownikach.  Mają na swoim koncie niemały dorobek artystyczny , występują  zarówno w kraju, jak również  poza jego granicami.  W swoim repertuarze posiadają  folklor, utwory patriotyczne, kolędy i pastorałki.

8 stycznia 2019r. – Multikino film „TERAZ ALBO NIGDY”. Główną rolę grała Jenifer Lopez. Historia 40 – letniej kobiety, która mimo braku wykształcenia, ma pomysł na życie. Otrzymuje propozycję pracy konsultantki wielkiej firmy kosmetycznej , nieprzygotowana zostaje rzucona na głęboką wodę – gdzie jednak sobie nie radzi. Film uświadamia, że w pracy potrzebny jest talent, ale też bardzo ważne miejsce zajmuje dobre wykształcenie i przygotowanie zawodowe.

12 STYCZNIA 2019 r. – Multikino opera z Metropolitan Opera „ADRIANA LECOUVREUR” – francuski kompozytor Francesco Cilea.  Dzieło opisuje historię autentycznej gwiazdy francuskiej sceny teatralnej, która została zamordowana przez swoją rywalkę księżnę Bouillon zatrutym bukietem fiołków. Wspaniała opera, wykonanie na najwyższym światowym poziomie, scenografia zmieniana na oczach widzów. W rolach głównych wystąpili: Anna Netrebko – sopranistka  rosyjska, Anita Racvelishvili – gruzińska śpiewaczka operowa i Piotr Beczała – polski tenor o międzynarodowej sławie. Owacje publiczności zgromadzonej w Metropoitan Opera nie miały końca. Publiczność w kinie również siedziała  na Sali do końca jak zahipnotyzowana, nikt nie spieszył się do wyjścia – mimo bardzo późnej pory.

13 Stycznia 2019 r.  „SENIORZY DLA ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY”. W Starej Remizie CK Browar seniorzy włocławscy grali dla Orkiestry. Na scenie Centrum Kultury wystąpiło 11 zespołów senioralnych, każdy zespół wykonywał po 4 utwory o dowolnym repertuarze. Nasz zespół  „MEDIC RETRO” po raz pierwszy wystąpił na tego typu imprezie senioralnej  i to oczywiście z pozytywnym  skutkiem. Większość  Klubów również  pokazała, że posiadają w swoich szeregach  uzdolnionych muzycznie seniorów. W trakcie występów odbyła się licytacja przedmiotów oferowanych dla Orkiestry. Bardzo miło, efektywnie spędziliśmy ten świąteczny dzień.  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została zasilona pokaźną kwotą pieniężną.

15 stycznia 2019 r. film „ ZABAWA ZABAWA” w  reżyserii  Kingi Dębskiej. Film pełen emocji, wzruszeń i słabości ludzkich. Odbieramy film jako przestrogę moralną, jak alkohol staje się wielkim problemem, jak potrafi zniszczyć ludzi, ich rodziny i kariery zawodowe, jak stanowi wielki upadek moralny ludzi wykształconych, piastujących wysokie odpowiedzialne  stanowiska . Uświadamia również – jak bardzo trudno wyjść z uzależnień,  jak udaje się to tylko nielicznym przy bardzo trudnej pracy i zaangażowaniu rodziny.  Bardzo dobry film, profesjonalnie zagrany przez wspaniałych aktorów: Agata Kulesza, Maria Dębska, Dorota Kolak i Marcin Dorociński.

 
 

 

Skip to content