Zakończył się Projekt „Senior Aktywny Obywatel” dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wartość projektu opiewała na kwotę 57 tys zł, był realizowany od miesiąca września do 31 grudnia 2018 roku.
 • Zorganizowaliśmy 15 spotkań z ekspertami, specjalistami w różnych dziedzinach  życia społecznego i publicznego. Były to bardzo pożyteczne, interesujace spotkania z tematyki: Bezpieczne finanse seniora, Prawo Spadkowe, PEFRON,  Niepełnosprawność, Prawo Konsumenta, Prawo Pacjenta, Bezpieczeństwo seniora, Religie Świata, Cukrzyca cichy zabójca, Zasady zdrowego żywienia, 1918 rok – wspomnienia Włocławian. Większość  spotkań odbyła się w Bibliotece Uczelni Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Mechaników 3 przy kawie w  kameralnym, przyjemnym nastroju.
 • W ramach Projektu została założona nowa strona internetowa, dotychczas korzystaliśmy gościnnie ze strony uczelni. Teraz mamy własną, na którą możemy przekazywać sprawy dotyczące naszej działalności. Nowa  strona jest systematycznie uzupełniana o najnowsze działania. Słuchacze mają możliwość zapoznać się z działalnością  poszczególnych  Kół i Sekcji Zainteresowań, czy relacje z wycieczek, imprez kulturalnych. Mogą śledzić Ogłoszenia, których jest bardzo dużo. Strona internetowa w dobie komputeryzacji  jest  oczywiście  niezbędna.
 • Nasi Słuchacze w ramach Projektu na Zajęciach Informatycznych uczyli się obsługi komputera, by bez problemu umieć się nim posługiwać, a jednocześnie korzystać z dobrodziejstwa naszej strony internetowej. Z zajęć korzystały 3 grupy podzielone ze względu na stopień zaawansowania znajomości obsługi komputera/ każda grupa skorzystała z ponad 30 godzin nauki/.
 • zajęciach warsztatowych  gimnastyka w tańcu  w Browar B uczestniczyła grupa ok. 25 osób, która uczyła się kroków tańców regionalnych  i towarzyskich.
 • Kolejna grupa, a byli to w większości członkowie zespołu słowno-muzycznego w ramach zajęć warsztatowych doskonaliła swój głos z nauczycielem śpiewu,
 • Z projektu dotowany był też muzyk  – akompaniator  naszego zespołu słowno-muzycznego.

W ramach obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – z projektu zorganizowaliśmy 5 konkursów : a były to

 • Marsz ku Niepodłegłej gdzie grupa 34 seniorów miała za zadanie przejść z kijkami trasę 2,5 kilometra po włocławskich bulwarach do pomnika „Ludziom Pracy”. Poznaliśmy różne techniki marszu Nordic Walking. Marsz oceniało Jury  pod przewodnictwem mistrza  Polski  Nordic Walking, 4 osoby zostały nagrodzone. Ponadto najstarszy wiekiem uczestnik, który przeszedł  prawidłowo wyznaczoną trasę również otrzymał nagrodę .
 • Wiedza Patriotyczna o tematyce Niepodległościowej. Pytania z tej tematyki zostały ułożone przez historyka  dr Tomasza Dzikiego. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie odpowiedzieć na 20 przygotowanych  pytań z okresu ostatniego 100 lecia. Z 35 osób, które zgłosiły się do konkursu, aż 16 osób zostało przez Jury nagrodzone. Jedna  osoba – 19 odpowiedzi  prawidłowych , 6 osób  – 18 prawidłowych odpowiedzi  i  III miejsce 9 osób po 17 prawidłowych odpowiedzi.  Wysoki poziom wiedzy historycznej, profesjonalne Jury złożone z 3 historyków wykładających w szkołach było mile zaskoczone wiedzą seniorów.
 • Pieśń Patriotyczna – 12 osób wystąpiło na scenie Centrum Kultury przy ul. Toruńskiej. Poziom wokalny był wysoki i wyrównany. Surowe Jury miało problem z przyznaniem miejsc nagrodzonych, ponieważ większość na nie zasługiwała. Ostatecznie 4 osoby jako najlepsze z najlepszych zostało laureatami.
 • Poezja Patriotyczna i tutaj 14 osób zaprezentowało wiersze patriotyczne.Wspaniała recytacja, dobór tematyczny i ogólna prezentacja budziła podziw wszystkich zebranych. 5 osób zostało nagrodzonych.
 • Rękodzieło o tematyce narodowej i niepodległościowej. Bardzo trudny konkurs, do którego przystąpiło 8 osób. Panie wykonały metodą szydełkową, naklejankową , decoupage , Quling : flagi i  mapy Polski,  bransoletki biało czerwone i inne. Wspaniałe pomysły i piękne wykonanie sprawiło, że 6 osób otrzymało nagrody i dyplomy. Prace te były wystawione w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie  młodzież – studenci  mieli możliwość  podziwiać rękodzieło seniorów.

–  Wszystkie  konkursy, w których brali udział nasi seniorzy były na wysokim poziomie, łącznie udział w nich wzięło 98 osób, z tego 36 zostało nagrodzonych nagrodami  rzeczowymi  i dyplomami.  Ponadto wszyscy biorący udział w  tych  5-ciu konkursach otrzymało  kalendarze książkowe na 2019 rok oraz pamiątkowe długopisy z nazwą Projektu.

Wręczenie nagród laureatom odbyło się podczas specjalnej Konferencji  „100 lecie Odzyskania  przez Polskę  Niepodległości”, a było to 28 listopada 2018r. Wspaniała uroczystość, w której uczestniczyło około 150 osób w CK Zazamcze. Wysłuchaliśmy 3 ciekawych wykładów  związanych ze 100 leciem niepodległości, a po wręczeniu nagród  Laureaci  kolejny raz mieli możliwość się zaprezentować. Była to piękna, podniosła chwila, wspaniałe spotkanie integrujące seniorów .

Rok 2018, kiedy to obchodziliśmy 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości  był zaakcentowany dosyć mocno przez naszych Słuchaczy podczas imprez tzw. zewnętrznych. Takie założenia były przewidziane również w ramach Projektu”Senior Aktywny Obywatel”.

 • Już 1 września razem z harcerzami śpiewaliśmy piosenki patriotyczne podczas wspólnego spotkania przy ognisku na Placu Wolności.
 • 11 listopada uczestniczyliśmy we wspólnych obchodach na Placu Wolności razem z Prezydentem miasta i mieszkańcami Włocławka,
 • W Koncercie w Muzeum Diecezjalnym ,
 • W Koncercie w Katedrze Włocławskiej.
 • Browarze B – Koncert Piosenki Ojczyźnianej. We wszystkich Koncertach uczestniczyli nasi Słuchacze.
 • Byliśmy w Teatrze Dramatycznym w Płocku na sztuce teatralnej  ”GWIAZDY RDZEWIEJĄ NA DNIE WISŁY” , która została napisana na okoliczność obchodów 100-Lecia Odzyskania Niepodległości. Wątek dramatu, to Cud nad Wisłą, obrona Płocka, Włocławka. Bardzo ciekawie zrealizowana sztuka, na scenie płynęła nawet rzeka Wisła.
 • „BAL U MARSZAŁKA” w Teatrze Wielkim w Łodzi, to  najpiękniejszy spektakl wpleciony w 100 lecie. Niesamowite widowisko, wielka historia przeplatana utworami  muzyki   klasycznej i rozrywkowej . Przejście przez 100 lat Polski z muzyką, tańcem i piosenką. Najlepsi polscy kompozytorzy : Krzysztof  Penderecki, Wojciech Kilar, Michał Górecki,  Wojciech Trzciński. Przy fortepianie sam mistrz Janusz Olejniczak. Wokaliści, to: Trubadurzy, Piotr Cugowski, Michał Szpak. Widowisko pokazało również II Wojnę światową, tragiczny los Żydów, strajki,  okres Solidarności, obalenie muru berlińskiego, przyjazd Papieża wraz z mszą na Placu Piłsudzkiego w Warszawie. W spektaklu uczestniczyło kilkuset artystów, balet, 50- cio osobowa orkiestra. Ogromne przedzięwzięcie.  Były to 4 godziny emocjonalnego przeżycia, jednocześnie oceniliśmy jako najpiękniejszy z oglądanych przez nas spektakl, a było ich  dotychczas  bardzo dużo.

– Zakończenie Projektu – to Ankieta Internetowa wypełniona przez uczestników Projektu.

Skip to content