Rejs na Bornholm

2020/10/12 | Bez kategorii

Rejsy na duńską wyspę Bornholm – położonej w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego odbywają się ze Świnoujścia i Kołobrzegu, dlatego będąc w Kołobrzegu była to jedyna okazja,by 12 września  popłynąć i zobaczyć tę wyspę położoną pomiędzy Polską a Szwecją. Jej powierzchnia jest stosunkowo niewielka – 588 km² (Warszawa ma 518 km²), a długość linii brzegowej wynosi 158 km. Wyspę zamieszkuje niespełna 40 tys. mieszkańców. Słoneczny i wietrzny Bornholm najlepiej zwiedza się na rowerze, gdyż wyspę oplata sieć ścieżek rowerowych.  My popłynęliśmy katamaranem i dalej podstawionymi autakoarami z przewodnikiem przemieszczaliśmy się po wyspie. Trzeba mieć szczęście, aby trafić na idealną pogodę podczas podroży.My mieliśmy takie średnie, ponieważ płynąc na Bornholm było idealnie, ale powrót, to już nie dla każdego.Kołysało coraz mocniej z chwilą zbliżania się do polskiego brzegu. Wróciliśmy szczęśliwie i dziś mamy mnóstwo wspomnień.

Bornholm, to sielankowa wyspa, krajobraz wcale nie przypomina chłodnej północy. Uznawany jest za jeden z najbardziej nasłonecznionych skrawków północnej Europy – bezchmurne niebo można tu zobaczyć od maja do września średnio po 8 godzin dziennie. Zimą temperatura jest plusowa. Bałtyk jest czystszy, niż przy brzegu części polskiej, bardziej krystaliczny, a plaże zadbane, piasek drobny, czysty i jasny. Wyspa nie ma zasobów ropy, węgla czy gazu, ale połowę prądu produkuje się z wiatru, słońca i biomasy, o czym świadczą licznie widoczne wiatraki.

Historia Bornholmu sięga 9000-8000 r. p.n.e, mimo to wyspa nie posiada zabytków, których spodziewają się turyści. Najciekawszym zabytkiem są ruiny średniowiecznego zamku Hammershus, który został  usytuowany na wzniesieniu 74 m n.p.m. i obwarowany murem obronnym, dzięki czemu Hammershus był twierdzą niemal nie do zdobycia. W 1822 r.Hammershus wpisano na listę zabytków objętych całkowitą ochroną. Przy zamku, w 2018 roku otwarto nowoczesne Centrum Turystyczne, które oprócz walorów architektonicznych jest miejscem gdzie można poznać historię zamku lub zjeść posiłek z widokiem na ruiny.

Na wyspie, tak jak w całej Danii wprowadzono przyjazne programy opiekuńcze zarówno dla młodych, jak również dla seniorów. Młodzież przygotowana w szkole do samodzielnego życia, otrzymuje od Państwa mieszkanie, podobnie seniorzy mogą zamieszkać w domach przygotowanych do ich bezpiecznego funkcjonowania. Na takie rozwiązania stać nieliczne kraje, do nich należy bogata Dania, gdzie również zamieszkuje największy odsetek ludzi wykształconych.

I kto ma wątpliwości, że podróże nie kształcą?

 
 

 

Skip to content