Wycieczka na Dolny Śląsk

2021/06/07 | Relacje

Wycieczka na Dolny Śląsk od 23 do 29 maja 

Zaplanowana 7 dniowa wycieczka z fantastycznym Programem na Dolny Śląsk. Pierwsze miejsce, do którego docieramy, to Szklarska Poręba i pensjonat „HALNY”. Jesteśmy mile zaskoczeni, ponieważ super miejsce, nowy, zadbany pensjonat z pięknymi widokami na szczyty gór. Z naszego okna widok na Szrenicę.

Pierwszy dzień zwiedzania to Dolina Ogrodów, Pałaców i Zamków: Łomnica, Mysłakowice, Wojanów, Bukowiec i Karpniki. Poznaliśmy fascynujące dzieje Rodów tworzące historię tych obiektów. Spacer po Ogrodach i Karkonoskim Parku Narodowym zmęczył nas tak bardzo, że z ledwością dotarliśmy do hotelu. Następny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Leśnej Hucie, gdzie poznaliśmy produkcję szkła artystycznego w jedynej na Śląsku hucie. Niesamowite widoki odsłonił nam Karkonoski Park Narodowy podczas podejścia do wodospadu „Szklarki”. Wodospad przy pięknej pogodzie dostarczył nam dużo estetycznych wrażeń.

26 maja opuściliśmy hotel w Szklarskiej Porębie. Udaliśmy się do Jeleniej Góry . Piękne miasto i bogaty w wydarzenia dzień. Kościół Garnizonowy wraz z cmentarzem, spacer po Jeleniej Górze i chwila rozpusty z okazji Dnia Matki w kawiarniach Starówki. W Siedlecinie poznaliśmy unikatowe na skalę światową średniowieczne malarstwo świeckie – Historia Lancelota i Ginerwy. Tego dnia poznaliśmy też bliżej zamki i pałace Dolnego Śląska w Parku Miniatur w Kowarach. Przejechaliśmy po Karpaczu, by dotrzeć do Przełęczy Kowarskiej i tam wypuścić czerwone serca balonowe w podzięce dla Naszych Matek. Podjechaliśmy jeszcze w okolicy Wałbrzycha pod cmentarz, na którym spoczywają rodzice jednego z naszych uczestników. Na obiadokolację przyjechaliśmy do Pensjonatu „Pod Skałką” w Szczytnej, by spędzić tutaj kolejne 3 noce. Wspaniałe miejsce u stóp Gór Stołowych. Las i czyste powietrze.

Kolejny dzień, to wizyta w muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, spacer po uzdrowiskowej części miasta. Przez malownicze tereny leśne szlakiem 100 zakrętów i zakrętem Śmierci dotarliśmy do Sanktuarium w Wambierzycach. Następnie zwiedziliśmy Polanicę Zdrój.

Szósty dzień to zwiedzanie średniowiecznego miasta Kłodzka tak bardzo doświadczonego przez powódź. Spacer po Arboretum Wojsławice – Botaniczny Ogród Uniwersytetu Wrocławskiego u stóp Sudet na 62 ha zgromadzono imponujące kolekcje kwiatów, drzew, krzewów i bylin. Rośnie tu ok. 15 tys. gatunków i odmian roślin. Aktualnie kwitły różaneczniki, których jest ok. 1350.

Żal było opuszczać tak piękne miejsca, pełne zieleni. W drodze do domu zawitaliśmy jeszcze do Świdnicy – do Kościoła Pokoju. Piękna budowla sakralna z 16 wieku zbudowana z drewna, słomy i gliny bez użycia gwoździ. Świątynia ta zaliczana jest do 7 cudów Polski.

Do domu wróciliśmy przed wieczorem. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, pełni wrażeń

 
 

 

Skip to content