Sekcja literacka
„Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać’
Denis Diderot
Informacje ogólne
Sekcja powstała w lutym 2018 roku jako „Koło Dyskusyjne”. Podczas spotkań uczestnicy dyskutowali na temat obejrzanego filmu, sztuki, przeczytanej książki oraz nowości wydawniczych i innych wydarzeń kulturalnych.
Od roku akademickiego 2018/19 koło przekształca się w „Sekcję Literacką”. Chcemy w nowej formule spotkań dodać do naszych inspiracji służących dyskusji – poezję, która nieodmiennie poszerza spojrzenie na świat i wewnętrzny pejzaż człowieka.
Spotkania odbywać się będą w uzgodnieniu i według potrzeb uczestników „Sekcji Literackiej”
Oczekujemy na zapisy do naszej Sekcji.
Aktualności
31 maja 2023 r.
Na spotkaniu Sekcji Literackiej dyskutowaliśmy nad książką Anny Marii Nowakowskiej „Dziunia”. Jest to opowieść o niechcianej dziewczynce dorastającej w patologicznym otoczeniu, dodatkowo posiadającej jakieś bliżej niesprecyzowane zaburzenia neurologiczne. Smutny temat, dotyczący dziecka, które jest jak czysta tablica – tabula rasa, na której życie zapisuje swój przebieg. Ciekawa dyskusja, miła atmosfera, połączona z urodzinami.* Kolejne wyznaczone na 21 czerwca i książka ” Bóg nie jest automatem do kawy”
9 grudnia 2019 r.
20 listopada 2019 r.
Dnia 20 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze w nowym semestrze inauguracyjne spotkanie klubu literackiego. Nową opiekunką sekcji została Ewa Wojdyła, studentka pierwszego roku Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Jak zwykle spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przy kawie, ciasteczkach i ładnie ozdobionym stole, a rozmawialiśmy o zbiorze opowiadań p.t. ,,Gra na wielu bębenkach”, laureatki nagrody Nobla – – Olgi Tokarczuk.
Dziewiętnaście opowiadań, zgromadzonych w tomie „Gra na wielu bębenkach” nominowanych zostało do nagrody literackiej NIKE w 2002 roku. Pisarka doskonale operuje słowem, kunsztownie budując za jego pomocą małe formy prozatorskie, jakimi są jej opowiadania. Książkę tematycznie podzielić można na trzy części.
Pierwsze cztery opowiadania dotyczą literatury, pokazują czytelnikowi, jak płynna jest granica pomiędzy realnym życiem twórcy a jego twórczością. W pierwszym opowiadaniu ,,Otwórz oczy już nie żyjesz” czytelniczka kryminału, znudzona i zniecierpliwiona faktem, że nic się w nim nie dzieje, sama wnika w powieść i … zabija.
Przenikające się wzajemnie dwa światy stapiają się w jedność w opowiadaniu „Podmiot”. Tam poznajemy Stanisława Samborskiego, postać wyimaginowaną, stworzoną przez umysł pewnego pisarza, która zawładnęła całkowicie jego psychiką i do końca nie wiemy, który z nich, Samborski czy pisarz, jest postacią rzeczywistą.
Druga część książki porusza sprawę potęgi wyobraźni. Opowiadanie „Wieczór autorski” w idealny sposób to pokazuje. Pewna kobieta dowiaduje się, że do pobliskiego miasta przyjeżdża jej dawna miłość, teraz znany pisarz. Wyrusza na spotkanie z nim, wspominając piękne chwile młodzieńczej miłości… i w końcu wychodzi niezauważona z wieczoru autorskiego, mimo tylu wysiłków włożonych w zorganizowanie tej wycieczki w przeszłość.
W trzeciej części, obejmującej ostatnie jedenaście opowiadań, autorka „Gry na wielu bębenkach” opisuje współczesność. Poznajemy bohaterów, którzy w pośpiechu, tak charakterystycznym dla dzisiejszego świata, gubią najważniejsze wartości, jak miłość czy przyjaźń. W czternastym opowiadaniu tytułowa Tancerka od wielu lat nie ma kontaktu z ojcem, a za wszelką cenę chce mu udowodnić, że ma talent.
Należy pamiętać, aby chwytać chwilę, aby cieszyć się każdym momentem, nie czekać na później, bo „później” może nie nastąpić- tak odczytaliśmy przesłanie pisarki.
Autorka ma pomysł na to, w jaki sposób skomponować tekst, aby każde opowiadanie było inne, niepowtarzalne. Książka pobudza do myślenia i jest głęboko humanistyczna.
Na poświąteczne spotkanie w miesiącu styczniu proponujemy dyskusję o książce Micheelle Obamy ‘’Becoming. Moja historia”, natomiast w okresie przedświątecznym spotkamy się dnia 17 grudnia godz.1200 w Bibliotece Uczelni PUZ ul. Mechaników 3.
Temat spotkania : Boże Narodzenie w kulturze polskiej.
ZAPRASZAMY zainteresowanych słuchaczy Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
4 czerwca 2019 r.
W dniu 04 czerwca 2019 r. odbyło się ostatnie, przedwakacyjne spotkanie Klubu Literackiego, na którym dyskutowano o książce pt. „Jak zawsze” Zygmunta Miłoszewskiego.
„Jak zawsze” to zabawnie i ciekawie opowiedziana alternatywna historia Polski, a cała fabuła to wypadkowe tego, co się wydarzyło lub też co się nie wydarzyło. Na pierwszy plan wysuwa się jednak historia pary osiemdziesięciolatków, którym dane było cofnięcie się w czasie o 50 lat i ponowne przeżycie życia. Wydaje się, że mając wiedzę i doświadczenie, a przy tym zdrowie i siłę, mogą wszystko. Mogą zacząć od nowa, pójść w innym kierunku, naprawić, co było złe albo poznać to, czego nie doświadczyli. Czy uniknęli dawnych błędów? A może będzie jak zawsze?
Na następne spotkanie Klubu Literackiego, już w nowym semestrze, proponujemy dyskusję o książce Michell Obama pt. „Becoming” Moja historia”.
O terminie spotkania poinformujemy odrębnie.
Miłej lektury…
14 maja 2019 r.
W dniu 14 maja 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Literackiego.
Tematem przewodnim dyskusji była książka Guntera Grassa pt. „Blaszany bębenek”. W związku z tym, że duża część dyskutantów miała okazję obejrzeć w dniu 12 maja w gmachu Opery Nova w Bydgoszczy musical inspirowany powieścią Guntera Grassa, dyskusja toczyła się też wokół tego spektaklu. „Blaszany bębenek” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka z muzyką Mariusza Obijalskiego pozostawił niezapomniane wrażenia.
W trakcie dyskusji porównywano treść książki Guntera Grassa z obrazem przedstawionym w widowisku muzycznym. Porównanie to bezapelacyjnie wygrał musical.
Na następne spotkanie Klubu Literackiego proponujemy dyskusję o książce pt. „Jak zawsze” Zygmunta Miłoszewskiego
Przewidywany termin spotkania – 04 czerwca 2019 r. godz.1400 w Bibliotece Uczelni PWSZ ul. Mechaników 3.
Serdecznie zapraszamy.
15 kwietnia 2019 r.
W dniu 15 kwietnia 2019 r. odbyło się kolejne, tym razem przedświąteczne, spotkanie Klubu Literackiego.
Tematem przewodnim dyskusji była powieść Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” i film o tym samym tytule, nakręcony na podstawie książki przez Borysa Lankosza. Omawiane dzieła są opowieścią o tragicznych wydarzenia okresu II wojny jakie rozegrały się w Wałbrzychu. Główna bohaterka – Alicja Tabor, którą w filmie gra Magdalena Cielecka, jako reporterka wraca do rodzinnego Wałbrzycha, aby zbadać, a następnie opisać sprawę zaginionych w niewyjaśnionych okolicznościach dzieci. Kryminalna zagadka tajemniczych zaginięć dzieci rozwiązuje się właściwie sama, ponieważ Joanna wydaje się być bardziej zajęta historią własnej rodziny, naznaczonej straszliwą traumą wojny. Traumą wojny naznaczony jest zresztą cały Wałbrzych, a nawet cały Dolny Śląsk, ponieważ w trakcie brutalnych działań wrogich wojsk na całym tym obszarze grasują „kotojady”, które stworzyły krąg zła i interesują się głównie dziećmi. Grozę, którą mają budzić, trudno jednak odczuć, ponieważ drastyczne sceny gwałtów czy mordów wywołują wstręt i szok. „Ciemno, prawie noc” to powieść w mroku, wszystkie sceny rozgrywają się nocą, ponieważ tajemnice te nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Wielogatunkowy miszmasz powiązany z prowadzeniem jednocześnie kilku wątków składają się w całość. Pokazane jest wszelkie zło: bieda, skrajne wykluczenie, wojenna przemoc, gwałty wojenne, nazizm, koszmar kobiecy, romski, przesiedleńczy i w końcu dziecięcy.
Ale i w tym posępnym mroku jednak błyska światełko nadziei…
Na następne spotkanie Klubu Literackiego proponujemy dyskusję o książce pt. „Blaszany bębenek” Guntera Grassa.
Przewidywany termin spotkania – 16 maja 2019 r. godz.10 w Bibliotece Uczelni PWSZ przy ul. Mechaników 3.
Serdecznie zapraszamy.
2019/03/25
W dniu 25 marca 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Koła Literackiego, w którym uczestniczyło 13 słuchaczy. Tematem przewodnim do dyskusji była książka Marie Tourell Soderberg pt. „Hygge. Duńska sztuka szczęścia”.
Autorka książki twierdzi, że hygge to sposób, w jaki Duńczycy odnajdywania szczęścia w drobnych przyjemnościach. Autorka podaje przykłady, które pomagają pojąć o co w życiu jest nakważniejsze. Hygge to sztuka celebrowania prostoty i czerpania z niej przyjemności, to słowo określajace filozofię życia. Książka uświadamia nam, jak niewielkie radości dnia codziennego składają się na szczęście. Może to być wspólna poranna kawa, ładnie nakryty stolik, smażone racuchy, którymi poczęstujemy przyjaciół, spacer po parku, czy przysłuchiwanie się, jak deszcz bębni o parapet. Smakowanie wina. Rozmowy. Autorka uczy nas jak celebrować małe, piękne chwile, które składają się na szczęście, na nasze życie.
Pomimo, że Skandynawia to obszar o niesprzyjającym klimacie, długie i chłodne wieczory, szybko zapadający zmrok, to jednak ludzie zamieszkujący te obszary są ludźmi szczęśliwymi, otwartymi. Bardzo dużo czasu spędzają z rodziną, przyjaciółmi, co przekłada się na poczucie bezpieczeństwa i stabilne związki małżeńskie. Duńczycy należą do najszczęśliwszych narodów świata i najlepiej wykształconych w Europie. Według duńskiej filozofii – każdy człowiek ma prawo i obowiązek być szczęśliwym. Szczęście, to nie stan posiadania, ale postrzeganie dobroci w każdym człowieku.
W trakcie ciekawej, ożywionej dyskusji o książce dyskutanci prezentowali swoje własne sposoby na bycie szczęśliwym. Lektura książki okazała się inspiracją do własnych przemyśleń w tym temacie. Wszyscy powinniśmy dbać o swój dobrostan, jak najczęściej odczuwać satysfakcję z życia i cenić poczucie harmonii. Poczucie szczęścia to coś, o co powinniśmy dbać każdego dnia. To nasza reakcja na rzeczywistość, a nie obiektywny stan, który nadejdzie po spełnieniu naszej listy oczekiwań.
Na następne spotkanie Klubu Literackiego proponujemy dyskusję o filmie pt.„Ciemno, prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza na podstawie bestsellerowej powieści Joanny Bator o tym samym tytule, nagrodzonej w 2013r. literacką NIKE.
Termin kolejnego spotkania – 15 kwietnia 2019 r. godz.1215 w Bibliotece Uczelni PWSZ ul. Mechaników 3. ZAPRASZAMY.
2019/02/27
W dniu 21 lutego 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Koła Literackiego, w którym uczestniczyło 15 słuchaczy. Tematem przewodnim do dyskusji była książka Marcina Wichy pt. „Rzeczy których nie wyrzuciłem”, nagrodzona w 2018 roku Literacką Nagrodą NIKE. Marcin Wicha urodzony w 1972 roku, z zawodu grafik, rysownik i publicysta, autor kilku książek.
Autor porządkując rzeczy, głównie książki po swojej zmarłej żydowskiej matce, rekonstruuje jej obraz zatrzymując w pamięci konkretne wspomnienia swojej rodziny lub te, które wpisują się w szerszy społeczny kontekst, a mianowicie opisują życie codzienne w Polsce od lat 40 minionego stulecia do współczesnych. „Rzeczy których nie wyrzuciłem” to książka o codzienności, zakupach, kłótniach, sprzątaniu, czytaniu. Opisane są obrazy zatrzymane w kadrze własnej pamięci, życie pokolenia, które wchodziło w dorosłość tuż po II wojnie światowej. Porządkując rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę autor określa ją jako mocną kobietę, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.
W trakcie ciekawej, ożywionej dyskusji o książce okazało się, że większość uczestników utożsamiło się z pokoleniem matki autora książki oraz z zadumą przywołało niezwykle trudne czasy minione. Zadawaliśmy sobie pytanie: co zostaje po śmierci bliskiej osoby? …. przedmioty, wspomnienia, urywki zdań….
„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” to bardzo przejmująca książka, wypełniona słodkawo-gorzkim kolażem wspomnień. Świat zachowany i pokazany innym.
Na następne spotkanie Klubu Literackiego proponujemy dyskusję o książce pt. „Hygge. Duńska sztuka szczęścia”. Autorka: Marie Tourell Soderberg. Hygge to słowo określające filozofię życia, która czyni Duńczyków najszczęśliwszym narodem na świecie. Ta piękna książka pokaże ci, że „hygge” tak naprawdę można znaleźć wszędzie, jeśli tylko się wie jak szukać. Bo „hygge” przenika wszystkie aspekty naszej codzienności: od wystroju wnętrz po gotowanie.
Przewidywany termin spotkania – 25 marca 2019 r. godz.13:00 w Bibliotece Uczelni PWSZ ul. Mechaników 3. ZAPRASZAMY.
2019/01/24
W dniu 24 stycznia 2019 r. odbyło się pierwsze (po zmianie nazwy) inauguracyjne spotkanie Klubu Literackiego, w którym uczestniczyło 18 słuchaczy. Tematem przewodnim do dyskusji był świetny film Kingi Dębskiej „Zabawa zabawa”. Rozmowa o filmie przerodziła się w żywą dyskusję na temat wszechobecnych w naszym życiu nałogów, w tym szczególnie alkoholizmu. Na następne spotkanie Klubu Literackiego proponujemy dyskusję o książce pt. „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Autor książki Marcin Wicha został ubiegłorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike. Przewidywany termin spotkania – 21 luty 2019 r. godz.13:00 w Bibliotece Uczelni PWSZ ul. Mechaników 3.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY .